Pouze každá devátá firma v Česku plně chrání firemní mobilní zařízení

Celosvětově pouze 14 % společností, v Česku dokonce pouze 11 %, plně zavedlo ochranu mobilních zařízení připojovaných do korporátní sítě. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International Global Corporate IT Security Risks 2013. Toho se zúčastnilo na 3000 IT podnikových profesionálů z 24 zemí, včetně České republiky. (TZ)

Množství bezpečnostních incidentů v IT spojených s chytrými telefony nebo tablety přitom roste a většina firem navíc neplánuje nijak omezovat využití soukromých zařízení pro pracovní účely. 6 % dotázaných společností (3 % v Česku) identifikovalo mobilní zařízení jako zdroj minimálně jednoho úniku dat za posledních 12 měsíců. Mobilní zařízení mají za vinu únik kritických podnikových dat v podobné míře jako třeba phishingové útoky (5 % celosvětově i v Česku) či průmyslová špionáž (3 % celosvětově, 0 % v Česku). Celosvětově také podobně jako podvody zaměstnanců (4 %), ty se ale v České republice na úniku dat podílely v 11 % dotázaných firem.

Důvod je jasný – k práci využívají zaměstnanci chytré telefony a tablety stále častěji, ve větší míře dokonce i ty vlastní. Téměř 65 % respondentů (63 % v ČR) připustilo, že programy BYOD (tedy využití vlastních zařízení k práci) představuje pro bezpečnost jejich IT sítě rostoucí hrozbu.

A ačkoli bezpečnostní opatření pro mobilní zařízení mohou podstatně snížit rizika, jejich zavedení je spíše výjimkou než pravidlem. Zhruba 41 % dotázaných firem (v Česku jen 34 %) uvedlo, že jejich firma nějaká opatření má, nicméně ne dostatečně vyvinutá. 32 % respondentů (v ČR 38 %) plánuje v budoucnu nějaká zavést. 13 % (v Česku dokonce 17 %) dotázaných firem pak přiznalo, že žádná opatření nemají, ani je nehodlají zavést. Jedním z důvodů neadekvátního zabezpečení mobilních zařízení v podnicích může být nedostatek časových a finančních zdrojů. 48 % (26 % v Česku) z těch, co odpovědělo, že nějaká opatření zavedli, přiznalo, že na ně nemají vyčleněno dostatek financí. U 16 % (22 % v ČR) nebyly vyčleněny zvláštní finanční prostředky vůbec.

Účinné řešení správy mobilních zařízení (MDM) umožňuje centrálně spouštět, řídit a dodržovat podniková pravidla bezpečnosti včetně programů BYOD. Jedním z nich je i Kaspersky Security for Mobile. Správce může omezit seznam aplikací spustitelných na zařízeních připojených do sítě či blokovat pokusy o přesměrování uživatelů na škodlivé stránky. Řešení poskytuje i možnost izolovat a šifrovat korporátní data a aplikace a v případě ztráty zařízení z něj tato data vzdáleně smazat. K dispozici je přitom jako samostatná konzole nebo jako součást integrované podnikové bezpečnostní platformy Kaspersky Endpoint Security for Business.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již 15 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení zákazníkům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2011“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2012-2016 Forecast and 2011 Vendor Shares – December 2011“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2011.