Ve třetím čtvrtletí roku jsou spamem nejvíce ohroženy Spojené státy, na druhém místě zůstalo Bělorusko

Praha – 31. října 2013 – Společnost Sophos, přední dodavatel komplexních bezpečnostních řešení v oblasti IT, zveřejnila aktuální přehled zemí nejvíce zasažených nevyžádanou poštou ve třetí čtvrtině roku 2013. Žebříček „Dirty Dozen“ (v překladu „Tucet špinavců“) vedou stejně jako v minulém čtvrtletí Spojené státy, na druhém místě je shodně Bělorusko. Z žebříčku TOP 12 zemí vypadly Ukrajina a Kazachstán, naopak mezi země nejvíce zasažené spamy přibyly Írán a Peru. Česká republika co do objemu spamu skončila na 49. místě, dle počtu obyvatel pak na místě 52. (TZ)

Ačkoli Dirty Dozen naznačuje rozsah, v jakém jsou počítače v jednotlivých zemích používány pro doručování spamu, neurčuje už, odkud jsou spamy rozesílány. Je to proto, že většina spamů je posílána v dnešní době nepřímo, speciálně pokud jsou zjevně odesílány s úmyslem škodit. Patří mezi ně následující:

  • Phishingové e-maily: Snaží se nalákat na vstup na falešné stránky, kde zadáváte heslo, stejně jako například u e-bankingu nebo vstupu na webmailový účet.

  • Malwarové odkazy: Nabádají kliknout na linky, které vás automaticky přesměrují tak, aby se prohlížeč dostal na stránky napadnutelné hackery.

  • Dodávky malwaru: Používají falešné záminky, například falešné faktury, aby vás donutily otevřít zavirovanou přílohu.

  • Zloděj identity: Vyzve vás ke sdělení osobních údajů, například pod příslibem práce z domova.

  • Investiční podvody: Investiční plány zveřejňované na internetu jsou stěží regulovatelné a co hůře, jedná se vždy o podvod.

  • Poplatek za podvod: Slibují bohatství či lásku, ale musíte nejdříve zaplatit poplatek předem.

“Nezapomínejme, že Dirty Dozen nám nesdělí, odkud spamy pocházejí,” upozorňuje Paul Ducklin, bezpečnostní specialista ze společnosti Sophos. “Ukazuje nám, jak se přenáší od podvodníků k potenciálním obětem. Pokud vy sami i vaše země dbá na dodržování zákonů a bezpečnostních opatření, těžko se můžete dostat mezi TOP12 zemí nejohroženějších spamem. Zní to sice jako klišé, ale bezpečnost začíná doma.”

TOP 12 zemí ohrožených rozesílkou spamu dle objemu od července do září 2013:

TOP 12 zemí ohrožených spamováním dle počtu obyvatel od července do září 2013:

Infografika ke stažení zde a zde.

O společnosti Sophos

Již více než 100 milionů uživatelů ze 150 zemí se spoléhá na komplexní bezpečnostní řešení společnosti Sophos jako na nejlepší možnou ochranu před pokročilými hrozbami i ztrátou dat. Společnost Sophos nabízí jednoduše implementovatelné, spravovatelné a použitelné služby síťové bezpečnosti, zabezpečení koncových bodů, webových prezentací, elektronické pošty i mobilních zařízení. To vše za podpory globální sítě pro zkoumání hrozeb SophosLabs.

Společnost Sophos sídlí v americkém Bostonu a v britském Oxfordu. Více informací o společnosti naleznete na adrese www.sophos.com.