Počet plateb přes internet roste raketovým tempem, ve srovnání s loňským rokem se zvýšil o 43 %

Praha, 18. prosince 2013 – Platby kartou přes internet jsou stále populárnější. Aktuální statistiky z prvních tří kvartálů ukazují, že ve srovnání se stejným obdobím loňského roku provedli Češi přes internet o 43 % více transakcí v celkovém objemu téměř 8 miliard korun. Počet transakcí kartami společnosti MasterCard®, jedničky v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách se oproti minulému roku téměř zdvojnásobil**. (TZ)

„Ve čtvrtém kvartálu letošního roku očekáváme nárůst online transakcí ještě větší, to hlavně díky vánočním svátkům,“ říká Martina Piskorová, marketingová ředitelka MasterCard pro Českou republiku a Slovensko. „Data průzkumu Master Index* ukazují, že 92 % internetové populace nakupuje na internetu alespoň občas a 43 % tak dokonce činí pravidelně. Nejsilnější skupinou využívající internet k nákupům jsou lidé mezi 30 a 39 lety, je jich celých 95 %, 39 % z nich internet k nákupům využívá občas a 56 % často,“ dodává.

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty jen za třetí kvartál letošního roku Češi provedli téměř tři miliony transakcí platebními kartami přes internet a převedli tak 2,68 miliardy korun. Průměrná hodnota operace se pohybovala kolem 950 korun. „Z dat je patrný pozitivní trend, že si lidé zvykli hradit přes internet už i menší částky než dříve,“ říká výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

Velký zájem o online placení potvrzuje i to, že počet online transakcí kartami MasterCard a Maestro vzrostl o 92 %**. „Podle dat z průzkumu Master Index* 2013 patří k nejoblíbenějšímu zboží pořizovanému přes internet stabilně elektronika a oblečení. Placení online volí největší podíl lidí při úhradě plateb za dovolené a cestování,“ doplňuje Martina Piskorová.

Pro placení nejen přes internet vyvinul MasterCard platební aplikaci MasterCard Mobile/peněženku v mobilu.

Aplikace MasterCard Mobile umožňuje nahrát do mobilního telefonu všechny platební karty bez ohledu na vydávající banku a pak tento telefon využívat k placení. MasterCard Mobile má široké uplatnění a umožňuje placení na internetu nebo přímo v mobilních aplikacích. Při platbě na internetu uživatel při výběru platby prostřednictvím MasterCard Mobile jen naskenuje zobrazený QR kód a potvrdí platbu. Pomocí aplikace bude brzy možné zaplatit např. fakturu za elektřinu, dobít kredit nebo zaplatit v dopravě. Aplikace ke stažení zdarma v Google Play a App Store.

* Master Index

Průzkum společnosti MasterCard, listopad 2013, N=1003, Česká republika

**Zdroj: SBK, prosinec 2013

O společnosti MasterCard

MasterCard (NYSE: MA), www.mastercard.com, jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách. Zajišťuje fungování nejrychlejší procesní sítě platebních transakcí na světě. Propojuje uživatele, finanční instituce, firmy, vlády a společnosti ve vice než 210 zemích a územích. Produkty a řešení MasterCard dělají každodenní obchodní aktivity – jako nakupování, cestování, řízení byznysu a financí – jednodušší, bezpečnější a efektivnější pro každého. Následujte nás na Twitteru @MasterCardNews, diskutujte s námi na Cashless Pioneers Blog a odebírejte naše noviny zde Engagement Bureau.