O české domény je stále zájem. Už je jich 1 100 000

19. prosince Praha – Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, zaevidovalo ve čtvrtek 19. prosince ve 3:18 doménu .CZ s pořadovým číslem 1 100 000. Od registrace jubilejní milionté domény tak uplynul přesně rok a měsíc. Česká národní doména také letos 13. ledna oslavila 20. výročí svého vzniku. Její současný správce, sdružení CZ.NIC, si potom 21. května připomněl 15 let své existence. Současný registrační systém FRED nasadil CZ.NIC v roce 2007. S jeho spuštěním došlo k výraznému zrychlení a zlevnění celého procesu registrace. (TZ)

„Stále platí, že doména s koncovkou .CZ je při výběru internetové adresy volbou číslo jedna českých uživatelů. Jak v byznysovém prostředí, tak i v případě osobních webových prezentací má doména .CZ výrazný náskok před ostatními. Jsem přesvědčen, že se na tom podepisuje i politika sdružení CZ.NIC aktivně podporovat zabezpečení technologické infrastruktury domény a nabízet další návazné služby pro registrátory i uživatele,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

O sdružení CZ.NIC

Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 110 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. Sdružení provozuje také interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT a od roku 2011 Národní CSIRT tým České republiky – CSIRT.CZ. CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC najdete na internetové adrese www.nic.cz.

CZ.NIC a zajímavosti z oblasti domén a doménových technologií můžete sledovat také díky veřejné e-mailové konferenci NIC-NEWS, .blogu, Google+, Twitteru CZ.NIC nebo facebookové stránce sdružení.