Podezřelý e-shop na www.unasusetrite.cz láká nízkými cenami důvěřivé zákazníky

Jak vypadá zkušenost s nákupem v e-shopu v případě nedodržování základních pravidel obezřetnosti můžete vidět v následujícím dotazu (identita odesílatelky je APEK známa):

Manžel chtěl koupit dárek v e-shopu s elektronikou www.unasusetrite.cz. Už při platbě se mu zdál e-shop podezřelý, kvůli podivným údajům ve faktuře. Našel si internetové stránky, kde se píše o podvodných firmách, ale tento e-shop tam nenašel (na jiných stránkách je ale už uvedený, to jsem zjistila právě teď), takže platbu v rychlosti provedl přes kartu. Nyní čeká na policii v Praze aby podal trestní oznámení, protože volal na e-shop, kde telefon není v provozu. Volal také na firmu uvedenou jako provozovatel – tam telefon zvedli a řekli, že někdo zneužil jejich firmu k podvodu a že není první Ježišek, který volá se stejným problémem.

Nechápu, jak možné, že tento provozovatel ještě nepodal trestní oznámení – možná v tom také jedou? A dále, proč s tím policie nic nedělá a nezmrazí podvodníkovi účet v bance. V bance navíc manželovi řekli, že už je několikátý, kdo si přeje stornovat platbu na účet této firmy, protože jde o podvod.

Prosím o informaci, co můžeme v této věci udělat.

Obchod na www.unasusetrite.cz není samozřejmě certifikovaný, při hledání ve vyhledávačích narazíte na varování jiných lidí, kteří se také domnívají, že by mohlo jít o podvod.

Obchod samotný nenabízí žádné možnosti přímého kontaktu, pokud se vám už podaří najíte telefon, tak jej nikdo nebere. Takřka charakteristické je, že se setkáte se striktním požadavkem na platbu předem a dobírka je vyloučena.

Vyplatí se i důsledně čtení obchodních podmínek, kde na jejich konci najdete informaci o zcela jiné firmě, než jaká je uvedena coby prodávajícího – něco takového vzniká při rychlé kopírování, kdy kopírující v textu zapomene cizí identifikace. Ale jak uvádí i postižená, uvedený provozovatel (firma v Ostravě) je podle všeho jenom záměrně uvedená a nemá s e-shopem nic společného.

Samozřejmě je i to, že e-shop nabízí mnohdy až zázračné ceny, nižší o stovky i tisíce korun (u dražších položek). Obvyklá taktika podvodných e-shopů počítá s tím, že nízká cena enormně zvýší zájem o koupi a kupující ztráty obezřetnost.

Co už samozřejmě případný zákazník neodhalí až tak snadno je to, že doména unasusetrite.cz je registrována na „ESHOPELEKTROCOM“. Pomocí tohoto účtu byla (a stále je) zaregistrována doména Chytrajakosova.cz, tedy další podvodný e-shop, na který APEK upozornila na počátku října 2013:

Pokud si vezmete k ruce desatero  bezpečnějšího internetového nakupování (k nalezení na www.bezpecnynakup.cz) možná se vyvarujete problémů s nákupem na některém z podvodných e-shopů. Většina z výše popsaných varovných příznaků se totiž objeví pod některým z deseti bodů.

Certifikované obchody

APEK – Certifikovaný obchod je důkladné ověření nákupního procesu, včetně mystery shoppingu i ověření obchodu, obchodních podmínek. Každý kdo certifikací získá, prochází náročným testováním, a  za to mimo jiné získává i oprávnění užívat značku Česká kvalita,“ říká Jan Vetyška.

Certifikace APEK je jedním z prvků umožňujících odhalit podvodné či podezřelé e-shopy. To zda je obchod certifikovaný, je možné snadno ověřit. Na www.apek.cz stačí zadat do pole pro ověření certifikace obchodu internetovou adresu obchodu.

V případě nejasností či nejistoty je také možné se obrátit na APEK prostřednictvím elektronické pošty na adresu ombudsman@apek.cz. Případně v pracovní dny od 8 do 16 hodin využít telefon +420 272 111 729.

O APEKu

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je sdružením více než 300 firem, podnikatelů a odborníků v oboru elektronického obchodu. Cílem Asociace je soustavně podporovat rozvoj elektronického obchodování v České republice. Jedním z hlavních projektů APEKu je certifikace internetových obchodů – www.certifikovany-obchod.cz. Více informací na www.apek.cz.