Čínský výrobce smartphonů Xiaomi je třetí nejinovativnější společností světa

Společnost Xiaomi zaznamenala významný úspěch v žebříčku nejvíce inovativních firem publikovaným vydavatelstvím Fast Company. To se zaměřuje na ekonomické zpravodajství z oblasti inovace a technologií a žebříček deseti nejinovativnějích firem světa je jeho tradiční anketou. (TZ)

V oficiálním žebříčku nejvíce inovativních společností světa obsadil čínský výrobce smartphonů Xiaomi skvělé třetí místo, přeskočily jej jen druhá nadace Bloomberg Philanthropies a vítězný Google. Xiaomi si místo v žebříčku zasloužil především pro svůj obchodní model, který mu umožnil získat za tři roky na největším světovém trhu s mobilními telefony významnou pozici.

Netradiční obchodní model spočívá v prodeji výborně vybavených telefonů s minimální marží a navazující široké nabídce služeb a příslušenství. „Levných výrobců je v Číně celá řada, ovšem Xiaomi mezi nimi vyniká důrazem na design a kvalitu zpracování ve spojení s nadstandardními službami. Proto je tento čínský výrobce tak populární i v Čechách,“ komentuje působení společnosti na domácím trhu Jiří Opletal, expert na čínský mobilní trh a obchodní ředitel e-shopu xiaomimobile.cz. „V Číně nefunguje tradiční portál s aplikacemi a dalším obsahem Google Play, čehož Xiaomi naplno využil a nabídl vlastní obchod s obdobnými službami. Ten tvoří významnou část jeho obratu,“ vysvětluje Opletal.

Služby a prodej příslušenství jsou pro Xiaomi nástrojem k finanční stabilitě, popularita jeho telefonů však vychází z jejich samotných kvalit a vynikajícího poměru výkon/cena. V loňském roce prodal Xiaomi na čínském trhu 19 milionů chytrých telefonů, což je o 150 % více než v roce 2012. První várky nových modelů společnosti se na čínském trhu vyprodávají v řádech desítek sekund. Prvních 100 000 kusů špičkového modelu Mi-3 s cenovkou 1 999 (16 GB) nebo 2 499 (64 GB) čínských juanů se vyprodalo za pouhých 86 sekund.

Xiaomi také na domácím trhu prodává telefony výhradně přímo koncovým zákazníkům, v nabídce operátorů nebo obchodů s elektronikou jeho modely nenajdete. Firma začala koncem loňského roku otevírat i kamenné obchody, jejichž zvláštností je fakt, že v nich koupíte vše, krom samotných mobilů. S touto strategií se tak Xiaomi stal lídrem domácího trhu se smartphony, kdy se mu v prosinci podařilo v prodejích překonat dosud dominantní Samsung a Apple. „Obchody
v podstatě slouží jako jakési majáky Xiaomi v šedi průměru. Zákazníci si tu mohou pořídit nejnovější značkové příslušenství, nebo si nechat poradit s nastavením svého telefonu,“ popisuje netradiční fungování prodejen Opletal.

Xiaomi rovněž připravuje expanzi na další trhy. Za tímto účelem firma najala Huga Baaru, bývalého dřívějšího viceprezidenta Googlu zodpovědného za operační systém Android, který ve variaci MIUI pohání telefony čínské značky. Prvním krokem do zahraničí je oficiální vstup na trh v Singapuru, ještě letos se dá očekávat expanze na další trhy Jihovýchodní Asie a do Indie.

„Je otázkou, jak se Xiaomi povede i na nedomácích trzích zachovat netradiční obchodní model,“ komentuje expanzi Jiří Opletal. „V ostatních zemích jsou totiž zákazníci zvyklí na služby v rámci Google Play, a tak nejspíš nebude mít vlastní portál výrobce takový úspěch,“ vysvětluje možný zádrhel v expanzi Opletal a pokračuje: „Telefony Xiaomi proto jinde nebudou tak levné, jako na domácím trhu. Jejich další výjimečné vlastnosti, a to především zatím nedostižné MIUI (na míru upravený Android s vylepšeným uživatelským prostředím), ovšem zůstanou nadále jejich velkou výhodou. Zaujmout by rovněž měla výjimečná nabídka příslušenství,“ uzavírá svůj výhled Opletal.

O xiaomimobile.cz

Xiaomimobile.cz je internetový obchod, který se specializuje na prodej smartphonů čínské značky Xiaomi. Provozuje jej společnost Lion Mobile s.r.o., dynamická firma se zaměřením na prodej a distribuci čínských chytrých telefonů ve středoevropském regionu. Její tým je složen z lidí, kteří se smartphonům z Číny věnují již několik let a mnohé smartphony čínských značek firma nabídla českým zákazníkům jako první. Telefony Xiaomi prodává v České republice Lion Mobile již od roku 2012. Od té doby je v telefonech Xiaomi podle statistik český jazyk jedenáctým nejpoužívanějším. Lion Mobile také úzce spolupracuje s Xiaomi i MIUI komunitou a poskytuje záruční i pozáruční servis výrobků Xiaomi.

O Fast Company a Most Innovative Companies

Fast Company je přední světovou progresivní obchodní značkou v oblasti médií, s významným zaměřením na technologické inovace, etonomiku (etickou ekonomiku), management a design. Toto vydavatelství každoročně vydává tradiční anketu – žebříček deseti resp. padesáti nejinovativnějích firem světa. V top 10 se v pořadí od prvního místa umístily firmy: Google, Bloomberg, Xiaomi, Dropbox, Netfix, Airbnb, Nike, Zipdial, DonorsChoose.org a Yelp.

Více informací na: http://www.fastcompany.com/