Organizace v ČR jsou ohroženy útoky škodlivého kódu, odhaluje průzkum společnosti Check Point

PRAHA, 14. února 2014 – Check Point® Software Technologies Ltd. (Nasdaq: CHKP), světový lídr v oblasti zabezpečení internetu, oznámil výsledky průzkumu, podle kterého jsou organizace v ČR ohroženy malwarovými útoky stejně jako kdekoliv jinde na světě. Více než polovina dotázaných uvedla, že jejich společnost byla za uplynulých 12 měsíců úspěšně napadena některým typem malwarového útoku.  (TZ)

„Řada českých společností si stále myslí, že kyberhrozby nejsou jejich problém a není nutné přijmout adekvátní bezpečnostní opatření. Jenže malwarové kampaně už se nevyhýbají žádné zemi a ohrožují i malé podniky. V dnešním propojeném světě může být útok na menší společnost ideální cestou pro proniknutí do velké firmy,“ říká David Řeháček, Field Marketing Manager pro Východní Evropu a Řecko ze společnosti Check Point Software Technologies. „Kyberhrozby jsou stále sofistikovanější a mnoho firem ani neví, že jsou pod útokem. Úspěšně napadený počítač či celá síť pak bez povšimnutí slouží jako prostředník pro další útoky, popřípadě odesílá cenné informace.“

Průzkumu se zúčastnilo 98 vedoucích IT oddělení, síťových managerů a CIO. Více než polovina respondentů (54 %) uvedla, že jejich společnost byla za uplynulých 12 měsíců úspěšně napadena malwarovým útokem, což dokazuje, že tradiční bezpečnostní technologie založené na signaturách už nestačí. Problémem je, že mnoho společností nepořádá pro své zaměstnance bezpečnostní školení, takže i drobná zranitelnost se může stát v rukou kyberzločinců cestou, jak na společnost zaútočit.

Malwarové útoky jsou stále důmyslnější a složitější, takže 34 % respondentů uvedlo, že v daném období 12 měsíců strávili 4 a více dnů opravami a obnovením systémů po útocích škodlivého kódu.

78 % respondentů si myslí, že útoky byly úspěšné, protože uživatelé nemají dostatek informací o bezpečnostní politice a postupech. 33 % uvádí, že za úspěchem útoků stojí pokročilé techniky sociálního inženýrství, a podle 19 % je důvodem zvýšená aktivita uživatelů na sociálních sítích. 25 % uvedlo jako důvod úspěšnosti útoků větší množství zranitelností nultého dne, než dokáží bezpečnostní řešení detekovat. 36 % si myslí, že důvodem jsou sofistikované metody malwarových útoků, které je těžké odhalit.

Navíc téměř polovina napadených firem (48 %) uvedla, že čelily 5 a více útokům za uplynulých 12 měsíců. 9 % dokonce zaznamenalo více než 50 útoků.

Přestože tradiční bezpečnostní řešení nejsou dostačující, pouze 22 % dotázaných uvedlo, že používají nějakou technologii pro emulaci hrozeb (tzv. sandboxing) jako dodatečné bezpečnostní řešení ke stávající antivirové technologii. Ovšem téměř polovina respondentů aktivně zvažuje nasazení takového bezpečnostního řešení.

Sledujte Check Point online:

Twitter: www.twitter.com/checkpointsw;

Facebook: https://www.facebook.com/checkpointsoftware;

YouTube: http://www.youtube.com/user/CPGlobal.

O společnosti Check Point Software Technologies

Check Point Software Technologies Ltd. (www.checkpoint.com), celosvětový lídr v oblasti zabezpečení internetu, je jediný dodavatel, který nabízí jednotný rámec pro správu komplexního zabezpečení sítí, dat a koncových bodů. Check Point svým zákazníkům přináší bezkonkureční zabezpečení proti všem typům hrozeb, klade důraz na jednoduchost nastavení a ovládání a snižuje náklady na vlastnictví. Check Point jako první uvedl na trh firewall (označený FireWall-1) s patentovanou technologií „stateful inspection“. Nejnovější inovací Check Pointu je architektura softwarových bladů. Dynamická architektura softwarových bladů nabízí bezpečná, flexibilní a jednoduchá řešení, která je možné libovolně přizpůsobit potřebám jakékoliv organizace či prostředí. Mezi zákazníky Check Pointu patří desítky tisíc společností a organizací všech velikostí, včetně všech firem uváděných v žebříčku Fortune 100. Řešení ZoneAlarm, které získalo řadu ocenění, chrání milióny počítačů proti útokům hackerů, spyware a krádeží identity.