GFI Software: až 83 % českých podniků registruje problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací

PRAHA – 28. dubna 2014 – Společnost GFI Software, přední poskytovatel infrastruktury pro malé a středně velké podniky (SMB), oznámila, že podle jejího lokálního průzkumu provedeného v březnu 2013 mezi prodejními partnery společnosti GFI Česká republika a Slovensko až 83 % českých podnikových zákazníků mívá problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Je to zjištění znepokojivé zejména ve světle zprávy National Vulnerability Database (NVD), která v roce 2013 zjistila 4 794 nových bezpečnostních zranitelností, což je nejvyšší počet za posledních 5 let. (TZ)

Na základě průzkumu bylo zjištěno, že 28,5 % českých podniků mívá kvůli nedostatečně prováděným softwarovým aktualizacím problémy pravidelně, 54,8 % registruje problémy ojediněle a jen 17,7 % nemívá problémy vůbec. Hlavními důvody nesprávně prováděného patch managementu je nízké povědomí o celé problematice (59,5 %), obavy z toho, že po aktualizaci nebude něco fungovat (38,7 % respondentů), a názory managementu, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné (25 %).

K udržení softwaru v aktualizovaném stavu používá 81,5 % podniků službu Windows Update, 67,2 % služby WSUS (Windows Server Update Services) a jen 29,1 % respondentů využívá specializovaných nástrojů jako GFI MAX RemoteManagament, GFI LanGuard či VIPRE Business Premium.

„Po snížení počtu zranitelností v roce 2012 došlo v roce 2013 k jejich opětovnému nárůstu,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Proto je stále velmi důležité nepodceňovat problematiku softwarových aktualizací, a to zejména u aplikací třetích stran. Tak jako dnes firmy věnují velkou pozornost operačním systémům, stejnou pozornost by měly věnovat i aktualizacím svých aplikací, nejlépe prostřednictvím specializovaných nástrojů umožňujících pravidelný a automatizovaný patch management.“

Podle zmíněné zprávy National Vulnerability Database došlo v roce 2013 v porovnání s rokem 2012 k více než 10% nárůstu počtu zranitelností. Více než jedna třetina těchto zranitelností byla klasifikována jako „velmi závažná“, to znamená s vysokým rizikem pro napadené systémy. V roce 2013 ohlásilo zranitelnost celkem 760 softwarových výrobců, z toho 10 největších výrobců 50 % všech zranitelností (41 % o rok dříve). Mezi výrobci s nejvíce ohlášenými zranitelnostmi za rok 2013 jsou Oracle, Cisco, Microsoft, IBM, Apple, Google, Mozilla, a Adobe. Nejvýznamnějším zdrojem zranitelností zůstávají aplikace třetích stran.

Více informací o GFI LanGuard je možno získat na http://www.gfi.cz/lannetscan/, více o cloudových službách GFI MAX RemoteManagament na http://www.gfi.cz/it-managed-services-software/ či na http://www.gficloud.com/services/patch-management/overview

O GFI Česká republika a Slovensko

GFI je na českém a slovenském trhu zastoupena pobočkou GFI Česká republika a Slovensko se sídlem v Hradci Králové, jež dodává produkty a řešení GFI prostřednictvím rozsáhlé sítě svých autorizovaných prodejců. Vedle nabídky on-premise řešení koncovým zákazníkům dodává také infrastrukturu poskytovatelům řízených služeb umožňující zvýšit jejich obrat a koncovým zákazníkům využívat výhod cloudových řešení. GFI Česká republika a Slovensko poskytuje také servisní služby a služby technické podpory. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.cz.

O GFI

GFI Software je předním softwarovým vývojářem. Malým a středním podnikům nabízí jednotný zdroj řešení pro oblast webové a emailové bezpečnosti, archivace, zálohování a faxování, síťového a bezpečnostního softwaru i hostovaných technologií. Produkty GFI jsou dostupné formou softwaru, v rámci cloud architektury (model SaaS) nebo jako hybridní řešení nabízející to nejlepší z obou těchto modelů. Díky technologiím s řadou ocenění, vstřícné cenové politice a silnému zaměření na požadavky SMB sektoru uspokojuje GFI potřeby produktivity a kontinuity vyžadované podniky po celém světě. Společnost má pobočky v USA, Velké Británii (Londýn a Dundee), Rakousku, České republice, Austrálii, Filipínách, na Maltě a dalších částech světa, které se starají o stovky tisíc instalací. Obchodní model společnosti GFI je postaven na nepřímém prodeji přes partnerský kanál čítající celosvětově tisíce partnerů. Společnost je také Microsoft Gold Certified Partnerem. Více informací o společnosti naleznete na http://www.gfi.com.