Léto je v plném proudu, klimatizace a ventilátory jdou na dračku

Letošní rok je podle meteorologů prozatím teplotně nadprůměrný. Teplé jaro vystřídalo příjemné léto, ale Čechům je evidentně již přímo horko. Ve velkém totiž skupují ventilátory a klimatizace. Podle sítě Expert Elektro se oproti jaru a létu loňského roku zvedl prodej klimatizací čtyřnásobně, což je vzhledem k několikatisícové pořizovací ceně v celku překvapivé. (TZ)

Češi mají rádi teplo, ale na horko se pečlivě připravují. Již od dubna rostl raketově prodej elektronických klimatizací. „O klimatizace je veliký zájem již několik let po sobě. Avšak letos zaznamenáváme již čtyřnásobný prodej,“ říká Robin Weintritt, ředitel prodeje Expert Elektro. Přitom na nákup elektronické klimatizace je potřeba připravit si nemalé částky. Tato chladící zařízení stojí průměrně okolo osmi tisíc korun. I proto klimatizace mizí z obchodů s předstihem. „V tomto případě jde téměř ze sta procent o plánovaný nákup a lidé s ním většinou počítají měsíce dopředu, nejčastěji pak jde o rozhodnutí z předchozího horkého léta,“ vysvětluje Robin Weintritt. Jiné je to s klasickými ventilátory. V tomto případě jde spíše o okamžitý nápad a následný nákup. Pořizovací ceny ventilátorů se totiž pohybují jen v řádu stovek korun. „Pravidlem bývá, že jakmile za sebou přijdou dva, tři horké dny, strhne se doslova nákupní horečka a ventilátory kvapem mizí. Jakmile je teplejší léto, vyprodáváme sklady,“ uzavřel Robin Weintritt s tím, že zároveň jsou v létě v oblibě malé přenosné lednice.

O ExpertElektro:

Expert Elektro je nákupní sdružení, které v České republice působí od roku 1996. O rok později se stalo součástí mezinárodní kooperace Expert International, která působí v mnoha evropských zemích jako například v Německu, Dánsku, Itálii, Španělsku či Rakousku. Mezi evropskými řetězci drží celkově 4. místo. V České republice má sdružení 53 kamenných obchodů a provozuje rovněž e-shop.