Česká republika zůstává zemí notebooků, ale i tady přibude smartphonů

Až 18 % českých spotřebitelů má podle studie Ericsson Mobility Report v úmyslu koupit si v příštích 12 měsících nový smartphone. Přitom 8 % si koupí tento přístroj poprvé, zbytek bude kupovat lepší telefon, než má dosud. Díky vysokému zájmu o tato zařízení trh smartphonů vzroste z 31 na 39 %. (TZ)

  • V České republice hrají téměř ve všech činnostech vykonávaných na počítačových zařízeních prim notebooky.

  • Pouze v kategorii hraní her je válcují stolní počítače. Mobilní zařízení jsou stále pozadu, ale i ty si získávají stále více zákazníků.

  • Největší pozornosti se těší smartphony. Jejich podíl na mobilním trhu má být v příštím roce až 40%, odhaduje Ericsson ConsumerLab.

„Odhodlání k nákupu nového tabletu v nadcházejících 12 měsících deklaruje 16 % Čechů. To je výrazně více než v případě zařízení, jako jsou notebooky, MP3 přehrávače, videokamery, zařízení GPS nebo přenosné herní konzole, které jsou v plánech pouze 2–6 % Čechů. To není jen výsledkem nasycení trhu u těchto zařízení, ale také proto, že chytré telefony a tablety nabízejí připojení a všestrannost, oproti jiným zařízením,“ říká Michael Björn, ředitel výzkumu Ericsson ConsumerLab.

V současné době je Česká republika, pokud jde o užívání smartphonů a tabletů, pod evropským průměrem. To znamená, že čeští zákazníci jsou stále závislí na stolních počítačích a pevném připojení k internetu. Česká republika s 31% rozšířením chytrých telefonů mezi uživateli internetu je daleko za předními evropskými zeměmi (Švédsko 78 %, Španělsko 67 %, Velká Británie 64 % Německo 59 %). Pokud jde o tablety, Česká republika má penetraci 8 % mezi uživateli internetu, čímž také zaostává za vyspělými trhy, kde se penetrace pohybuje kolem 30 % (Švédsko, Španělsko, Velká Británie).

Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2011 činily tržby naší společnosti 226,9 miliardy švédských korun (35 miliard amerických dolarů). Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress