Video bude tvořit více než polovinu přenesených dat v mobilních sítích

  • Videopřenosy jsou nejrychleji rostoucí kategorií datových přenosů v mobilních sítích.

  • Majitelé smartphonů sledují video v různých formách, včetně streamovaného videa, filmů, televizního vysílání i videí vytvořených uživateli.

  • Podle zjištění Ericsson ConsumerLab jsou hlavními faktory, podle kterých se zákazníci rozhodují, zda sledovat video přes WiFi nebo mobilní síť, samozřejmě cena, ale i výkon mobilní datové sítě. (TZ)

Součást společnosti Ericsson (NASDAQ: ERIC), výzkumná část ConsumerLab, zkoumala sledování videa majiteli chytrých telefonů. Videopřenosy totiž budou v roce 2019 podle posledního Ericsson Mobility Reportu tvořit více než polovinu přenesených dat v mobilních sítích. Zjišťovala, podle čeho se majitelé chytrých telefonů rozhodují, jestli budou sledovat video přes WiFi nebo i v mobilních sítích.

„Podle analýz zákazníci sledují video častěji při připojení přes WiFi. Je to dáno samozřejmě tím, že pokud sledují video doma nebo v kanceláři, mobil se automaticky připojí k WiFi místo k mobilní síti. Nicméně stále častěji majitelé smartphonů sledují video i přes mobilní síť. Rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena, obava z vyčerpání datového limitu a v neposlední řadě i dostupná přenosová rychlost v mobilní síti. Ukazuje se, že pokud mají zákazníci k dispozici kvalitní mobilní síť s technologií LTE a rozumnou cenu za přenesená data, potom se vůbec sledování videa přes mobil nebrání a používají ho stejně jako při připojení k WiFi,“ říká Jiří Rynt, ze společnosti Ericsson Česká republika.

Výzkumníci Ericsson ConsumerLab se zaměřili na majitele chytrých telefonů ve Spojených státech a Velké Británii. Rozdělili je podle analýzy chování a používání mobilních sítí do šesti skupin, z nichž pak vybrali dvě s největší konzumací videa – zákazníky vyloženě orientované na sledování videa (6 % ze všech zákazníků v USA a 7 % v UK) a tzv. power-usery (10 % v USA a 6 % v UK). Zjistili, že poměr sledování videa podle typu sítě se pohybuje od dvojnásobku ve prospěch WiFi v USA u méně častých uživatelů videa až po pětinásobek ve Velké Británii u opravdu náročných fanoušků sledování videa na mobilu.

V USA sledovali zákazníci video v mobilních sítích častěji než ve Velké Británii. Podle zjištění Ericsson ConsumerLab hraje při rozhodování samozřejmě cena, ale dnes mnohem více než dříve i vnímání kvality mobilní datové sítě a zákaznická zkušenost s ní. A právě v USA je dostupnost rychlých mobilních datových sítí LTE větší než ve Velké Británii a patří celosvětově k nejrychleji rostoucím zemím v počtu zákazníků připojujících se přes LTE.

„Pro rozvoj přenosu videa a video služeb v mobilních sítích je proto důležité aby mobilní operátoři nabízeli takové obchodní modely, které obavy zákazníků rozptýlí a podpoří jejich potřebu sledovat video v chytrých telefonech v čím dál větší míře přes mobilní datové sítě,“ doplňuje Jiří Rynt.

Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

Působíme ve 180 zemích a zaměstnáváme více než 100 000 pracovníků. Ericsson byl založen v roce 1876 a sídlí ve Stockholmu ve Švédsku. V roce 2011 činily tržby naší společnosti 226,9 miliardy švédských korun (35 miliard amerických dolarů). Ericsson je zapsán na stockholmské burze NASDAQ OMX a newyorské burze NASDAQ.

www.ericsson.com
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress