Uživatelé si příliš neuvědomují rizika aktivního vyžívání sociálních sítí. Vyplývá to z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli ve 27 zemích světa, včetně Česka. Sociální sítě jsou dle průzkumu třetí nejoblíbenější aktivitou na internetu, hned po e-mailu a čtení, na mobilech dokonce druhou. (TZ)
Češi se přitom kybernetických zločinců na sociálních sítích moc neobávají. 91 % dotázaných v Česku si myslí, že hackery nezajímají, nebo dokonce o této problematice ani neuvažují. 15 % českých respondentů probírá na sociálních sítích soukromé záležitosti s cizími lidmi, stejné množství na nich sdílí informace, které by v reálném životě nikdy neodhalili.
43 % účastníků dotazování v Česku přiznalo, že zadávají data svých online účtů i ve chvíli, kdy jsou připojeni přes veřejnou síť Wi-Fi. Pouhých 8 % Čechů v průzkumu Kaspersky Lab uvedlo přihlašovací údaje ze sociálních sítí jako jeden ze tří druhů informací, o jejichž ztrátu se nejvíce obávají.
Útočníkům přitom takové informace mohou být užitečné v podvodných kampaních, k prolomení hesla nebo například k identifikaci polohy uživatele. Přístup k účtu jim pak umožní odesílat škodlivé odkazy a soubory lidem v kontaktech, přátelích, či třeba získat osobní data zpeněžitelná na černém trhu.
Dle dat z cloudové databáze Kaspersky Security Network zablokovaly produkty Kaspersky Lab více než 600 milionů pokusů o návštěvu phishingových (falešných) stránek a 35 % z nich imitovalo sociální sítě. 34 % uživatelů v Česku podle průzkumu čelilo podezřelým zprávám snažícím se je nalákat na neznámý odkaz nebo potenciálně nebezpečný soubor. 27 % českých respondentů obdrželo e-mail zaslaný údajně sociální sítí s pokusem o získání jejich přihlašovacích údajů.
Kaspersky Lab doporučuje několik základních pravidel, která pomůžou bránit se útokům:
-
Používejte silná hesla a vypněte funkci automatického dokončování, zejména na mobilu či tabletu.
-
Omezte množství informací, které sdílíte na svém účtu, a rozdělte přátele do skupin, abyste sdíleli nejosobnější informace s těmi, kterým opravdu věříte.
-
Nestahujte soubory a neklikejte na odkazy, pokud si nejste jisti, od koho jsou.
-
Při přihlašování se ujistěte, že jde o pravou stránku.
-
Používejte co nejbezpečnější připojení.
-
Ujistěte se, že je vaše zařízení dobře chráněno.
Nejnovější generace bezpečnostního řešení pro domácí uživatele Kaspersky Internet Security – multi-device 2015 chrání řadu počítačů s Microsoft Windows, OS X nebo mobilní zařízení s Androidem, iOS či Windows. Anti-phishingový modul kontroluje pravost navštívených stránek, uživatele Windows, Android a OS X navíc chrání před pokusy o krádež jejich přihlašovacích údajů. A dokáže také odhalit podezřelé nezabezpečené Wi-Fi sítě.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení domácím uživatelům, malým a středním firmám i velkým podnikům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
*Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2012“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide IT Security Products 2013-2017 Forecast and 2012 Vendor Shares – August 2013“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2012.