Kvůli obavám ze sledování kybernetickými špiony zakývá 21 % Čechů své webové kamery. Vyplývá to z celosvětového průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi více než jedenácti tisíci uživateli ve 23 zemích včetně Česka. (TZ)
Studie nicméně zjistila, že třetina českých respondentů (34 %) vůbec netuší, že by mohla jejich webová kamera sloužit ke sledování. To je více než celosvětový průměr 24 %. Naopak 42 % dotázaných českých uživatelů si je plně vědomo této hrozby a připouští, že je to zneklidňuje.
Analytici k tomu dodávají, že kybernetičtí zločinci si nevybírají jen veřejně známé osobnosti, ale mohou potenciálně zacílit na kohokoliv. Existuje totiž několik důvodů, proč zaútočit na webové kamery. Prvním z nich je krádež firemních tajemství či přístup k finančním službám. Někdy jim to neopatrní uživatelé usnadňují, například zapsáním přihlašovacích údajů na papírek vedle počítače, což moderní webkamery dokážou zachytit.
Druhým důvodem je získání kompromitujících snímků nic netušící oběti. Ty pak mohou sloužit k vydírání nebo jen k zábavě. Například v květnu 2015 Europol odkryl síť vývojářů, distributorů a uživatelů škodlivých programů, které mimo jiné sloužily i k sledování webkamer. Začalo to zatčením nizozemského hackera, který infikoval 2 000 počítačů žen s cílem získat jejich intimní fotografie.
Není divu, že si každý pátý uživatel kameru zakrývá. Podle studie to 5 % českých respondentů dělá i u kamery na mobilním telefonu. Přitom zakrytí čočky není ta nejúčinnější metoda ochrany. Sice dočasně zabrání odezírání, ale neodstraní škodlivý program, který může také odposlouchávat zabudovaný mikrofon v kameře nebo slídit ve chvíli, kdy kameru uživatel sám používá. Řada bezpečnostních řešení chrání před špionážním malwarem, ale často neodhalí program, který není v zásadě definován jako škodlivý (například posílá jen fotku), nebo útočník využívá legální software.
Kaspersky Lab vyvinula speciální funkci Webcam Protection (zatím pro OS Windows), integrovanou do Kaspersky Internet Security – multi-device 2015, která dokáže monitorovat veškerou aktivitu webkamery a informuje uživatele o jakémkoliv pokusu o přístup. Umožňuje určit, které programy mohou posílat záznamy kamery a které ne, nebo zcela zablokovat přístup k webkameře.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.