Kaspersky Lab o roce 2015: Kyberzločin se vrhne na banky

Kybernetičtí útočníci se místo na jejich zákazníky zaměří na samotné banky. A nezastaví se jen tam. Budou vyvíjet další malware, který bude vybírat peníze přímo z bankomatů. To jsou jedny z předpovědí analytiků Kaspersky Lab na rok 2015. V něm také podle odborníků na bezpečnost v kybernetickém světě zažijeme více útoků na soukromá data, zařízení Apple a propojená zařízení (například tiskárny) sloužící k proniknutí do podnikové sítě. (TZ)

Předpovědi na rok 2015 v bodech:

  • Útoky na virtuální platební systémy, které se mohou rozšířit i na Apple Pay.
  • Útoky na bankomaty.
  • Případy malwaru, kdy je bezpečnost banky prolomena pomocí metod cílených útoků
  • Více případů „krvácejícího“ internetu – odhalení nebezpečných zranitelností ve starých programech.
  • Útoky na podnikové tiskárny a další propojená zařízení, které pomohou zkušenému útočníkovi proniknout do podnikové sítě a pohybovat se v ní.
  • Škodlivý software pro OS X šířený torrenty a pirátskými programy.
  • Trend, kdy se velcí hráči na poli kyberzločinu rozštěpí na malé nezávislé jednotky. To vyústí v rozsáhlou útočnou základnu a různé útoky z různých zdrojů.

Vabank – zlomový okamžik

Během nedávného vyšetřování analytici Kaspersky Lab objevili útok, při němž byl počítač účetního kompromitován a využit ke spuštění větší transakce s finanční institucí. Jde o nový trend – cílené útoky přímo proti bankám. Jakmile se útočníci dostali do bankovní sítě, načerpali dost informací ke krádeži peněz přímo z banky – vzdáleně ovládali bankomaty, aby vydávaly hotovost, provedli SWIFT bankovní převody z různých klientských účtů a zmanipulovali online bankovní systém tak, aby mohli převody peněz provádět na pozadí.

Zranitelné bankomaty

Letos narostly útoky proti bankomatům. Protože mnoho z nich stále využívá Windows XP a fyzicky mají slabé zabezpečení, jsou značně zranitelné. Dalším krokem bude podle analytiků to, že útočníci proniknou přímo do systému banky a v reálném čase budou s bankomaty manipulovat.

Virtuální platební systémy

GReAT, celosvětový analytický tým Kaspersky Lab, očekává, že si kybernetičtí zločinci nenechají ujít žádnou příležitost k zneužití platebních systémů a zřejmě se zaměří i na nový Apple Pay, který využívá i bezkontaktní technologii NFC.

Zprávu Kaspersky Lab s předpověďmi na rok 2015 si přečtěte na webu Securelist.com.

Video o budoucnosti kybernetické bezpečnosti z dílny Kaspersky Lab si můžete pustit tady.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.