O miliardu víc. Kaspersky Lab spočítala kyberhrozby roku 2014

V roce 2014 zaznamenali analytici Kaspersky Lab podstatný nárůst množství útoků na počítače a mobilní přístroje, rozvoj finančního malwaru a nové metody webových útoků. Celkem jich bylo o miliardu více než v loňském roce. (TZ)

Kybernetická bezpečnost v roce 2014 v číslech

  • Produkty Kaspersky Lab zablokovaly 6,2 miliardy útoků na počítače a mobilní zařízení (o miliardu víc než v roce 2014).
  • 38 % počítačů uživatelů čelilo webovému útoku alespoň jednou za rok.
  • Tyto webové útoky využily webové zdroje umístěné zejména v USA (27,5 %), Německu (16,6 %) a Nizozemsku (13,4 %).
  • Pokusy o krádež peněz pomocí online přístupu k bankovním účtům zablokovaly produkty Kaspersky Lab na téměř dvou milionech počítačů.
  • Denně ochránily v průměru přes 3,9 milionu internetových útoků.
  • Webový antivir Kaspersky Lab zaznamenal přes 123 milionů unikátních škodlivých objektů – 74 % z nich bylo v nebezpečných URL odkazech.
  • 3,7 milionu pokusů o infekci zablokovala řešení Kaspersky Lab na počítačích s OS X.
  • Průměrný uživatel počítačů Mac čelil za rok devíti hrozbám.
  • Řešení Kaspersky Lab zablokovala 1,4 milionů útoků na zařízení s Androidem, to je čtyřikrát více než loni.

Číslo roku

Každý den zpracuje antimalwarový výzkumný tým Kaspersky Lab 325 tisíc nových škodlivých souborů. To je denně o deset tisíc víc než loni a o 125 tisíc denně víc než v roce 2012.

Každý den projde „rukama“ analytiků 1,6 milionu různých souborů, z nichž je každý pátý nebezpečný. Oproti loňsku narostl počet odhalených škodlivých souborů o 3,17 %, v předchozím období byl přitom nárůst 50%. Analytici Kaspersky Lab podstatné zpomalení růstu vysvětlují změnou taktiky kybernetických zločinců. Ve větší míře totiž používají spear-phishing, tedy rhybaření specificky zaměřené na určitou skupinu, jako jsou například hráči her nebo uživatelé online bankovnictví.

Mobilní hrozby

  • 295 500 nových mobilních škodlivých programů, 2,8krát více než v roce 2013.
  • 12 100 mobilních bankovních trojských koní, devětkrát více než loni.
  • 53 % útoků zahrnovalo mobilní Trojany zacílené na peníze uživatelů (SMS-Trojany, bankovní Trojany).
  • 19 % uživatelů Androida čelilo mobilní hrozbě alespoň jednou v roce.
  • Mobilní malware byl zaznamenán ve více než 200 zemích.

Zločinci, kteří se specializují na mobilní finanční malware zřejmě berou inspiraci od svých zkušenějších „kolegů“, kteří kradou online peníze pomocí osobních počítačů už léta. Zeus je nejrozšířenějším bankovním Trojanem, následovaný Trojany ChePro a Lohmys. Tři čtvrtiny útoků na peníze uživatelů byly provedeny bankovním malwarem. Krádež bitcoinové peněženky byla druhou nejoblíbenější metodou (14 %) a třetí software na těžbu bitcoinů (10 %).

Dle analytiků Kaspersky Lab je nejefektivnější metodou nahrání malwaru do počítače uživatele zneužití zranitelností v Oracle Java nebo prohlížeči Explorer, Mozilla Firefox, apod. Vedle nich zločinci využívají zranitelnosti Adobe Readeru.

Informační video Kaspersky Lab „Hacked off in 2014: the cyber-battle for cash and privacy“ je najdete zde.

Plnou zprávu o kybernetickém zločinu v roce 2014 naleznete na stránkách Securelist.com.

O společnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 300 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.

* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.