IBM představuje mimořádně výkonný a bezpečný Mainframe z13

Armonk, stát New York, 14. ledna 2015 – Společnost IBM dnes představila z13, nejsofistikovanější počítačový systém, jaký byl kdy vyroben. Systém je mimořádně efektivní, úsporný a dokáže přitom šifrovat v reálném čase. Má také vestavěné analytické nástroje. Vývoj systému si vyžádal pět let a miliardu dolarů a vznikal ve spolupráci s šedesáti klíčovými zákazníky IBM. (TZ)

Mainframe z13 je první systém, který dokáže zpracovat 2,5 miliardy transakcí denně, což odpovídá stonásobku „kybernetických pondělků“ (tak se v USA označuje pondělí po Dni díkůvzdání, kdy kulminuje množství online nákupů). Transakce provedené prostřednictvím z13 jsou stabilní, chráněné a kontrolovatelné. Systém je spolehlivý a počítá i s nárůstem mobilních transakcí – podle odhadů vzroste do roku 2025 jejich počet na 40 bilionů denně.

z13 je první systém, který zdvojnásobuje rychlost technologií šifrování v reálném čase, a umožní tak rychlejší a bezpečnější mobilní transakce. Systém z13 urychluje šifrování mobilních transakcí v reálném čase, čímž zajišťuje bezpečnost dat a transakcí a zkracuje dobu zpracování. Využívá pěti set nových patentů včetně nových šifrovacích technologií, které poskytují mobilním zařízením vyšší zabezpečení.

z13 je prvním mainframovým systémem s vestavěnými analytickými nástroji, které nabídnou přehled o transakcích prováděných v reálném čase, a to až sedmnáctkrát rychleji než konkurenční systémy a za zlomek jejich ceny. Podniky díky němu mohou nabízet digitální zákaznickou zkušenost lépe přizpůsobenou jednotlivým spotřebitelům a využívat funkcí pro odhalení podvodů v reálném čase.

Prudký růst na poli mobilních aplikací vede k tomu, že zákazníci očekávají rychlý a hladký průběh mobilních transakcí – bez ohledu na to, která platforma pro mobilní platby, obchodník či finanční organizace službu poskytuje.

Z13 pomáhá k bezpečnějším a důvěryhodnějším mobilním transakcím

S narůstajícím počtem užívaných mobilních přístrojů se exponenciálně zvyšuje počet mobilních transakcí prováděných spotřebiteli. Každá mobilní transakce vyvolá ve výpočetních systémech další sled událostí. Mezi ně patří například srovnávání s dřívějšími nákupy, šifrování a dešifrování dat, mezibankovní vypořádání (clearing) a určení věrnostních slev pro spotřebitele. Tato kaskáda událostí způsobuje takzvaný „starburst effect“ – jediná transakce může odstartovat čtyři, ale například až sto dalších systémových interakcí.

Zvyšuje se tak zranitelnost v každém z interakčních bodů. Společnost IBM provedla průzkum mezi IT řediteli a manažery a 71 % z nich uvedlo, že bezpečnost považují za největší výzvu v oblasti mobilního podnikání. Spotřebitelé proto potřebují vědět, že jejich mobilní data budou v bezpečí stejně jako finanční data v bankách.

V kombinaci s řešeními IBM MobileFirst přináší z13 zdokonalený výkon, dostupnost, analytické nástroje a bezpečnost, které vedou ke zkvalitnění uživatelské zkušenosti. Platforma IBM MobileFirst umožní organizacím vytvářet lepší a bezpečnější aplikace. Nástroj IBM MobileFirst Protect poskytuje komplexní zabezpečení a úplnou správu klientské infrastruktury a veškerých zařízení, aplikací, obsahu a transakcí.

Přehled o každé transakci

Systém z13 obsahuje nejrychlejší mikroprocesor na světě: je dvakrát rychlejší než nejběžnější serverové procesory, nabízí až o tři sta procent více paměti a o sto procent více analytických nástrojů pro urychlení mobilních transakcí (analýza šířky pásma a vektorové zpracování). Díky tomu dokáže z13 analyzovat transakce v reálném čase a pomáhá bez prodlevy předcházet podvodům – finanční instituce totiž může zastavit podvodnou transakci dříve, než je poškozen spotřebitel.

Podniky také mohou vylepšit a lépe přizpůsobit individuální možnosti u věrnostních programů díky novým funkcím systému z13, které umožňují v reálném čase získat přehled o nákupních zvyklostech klienta. Díky tomu lze v reálném čase vytvářet zvýhodněné nabídky na dodatečné či hodnotnější zboží dříve, než zákazník opustí prodejnu – a v některých případech dokonce dřív, než ji navštíví.

Firmy nemají možnost analyzovat všechny zákaznické transakce. S pomocí z13 ale budou moci využít technologii IBM pro prediktivní analytické modelování, SPSS, a tak transakce okamžitě personalizovat. Nový mainframe podporuje technologii Hadoop a umožňuje analýzu nestrukturovaných dat. K dalším výhodám v oblasti analytických řešení patří zapojení technologie DB2 BLU pro Linux (poskytující funkci databáze v paměti), vylepšené vlastnosti produktu IBM DB2 Analytics Accelerator a vyšší výkon pro výpočetně intenzivní analytické zátěže.

Systém z13 je díky své škálovatelnosti a schopnosti spolehlivě a bezpečně zvládat vysoký objem pracovních zátěží ideální cloudovou architekturou. Umožňuje využití až 8 000 virtuálních serverů, tedy více než padesáti virtuálních serverů na jádro, což pomáhá snižovat náklady na software, energii a zařízení.

Systém z13 snižuje náklady na provozování cloudu na mainframu téměř o polovinu ve srovnání s prostředím x86 distribuovaných serverů. Přitom nabízí až o 30% vyšší výkon. Z13 je navíc otevřenou platformou, která plně podporuje Linux, OpenStack a další.

IBM také oznamuje předpremiéru nového softwaru z/OS s vyspělými analytickými a datovými funkcemi. Tento nový operační systém rozšíří možnosti z13 o zpracování analytických funkcí v paměti (in-memory) a analýzu mobilních transakcí, čímž klientům pomáhá dále rozšířiovat mainframové firemní aplikace pro mobilní uživatele.

Další informace o z13 a portfoliu IBM z Systems najdete zde.
Přístup k infografice pro novináře je tady. Fotografie ke stažení tady.
IBM z Systems: video ukázku „The New Possible“ si můžete prohlédnout zde a video ukázku „System Design“ tady.

Originální tiskovou zprávu v angličtině najdete zde.