Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si lidé mohou nechat opravit na jednom místě. Smyslem akce s názvem OpraKavárna, která je obdobou světoznámého RepairCafé, je totiž podpořit opravu rozbitých výrobků a tím i ochranu životního prostředí. Letos již druhý ročník se uskuteční v sobotu 7. února v areálu Industra v Brně. Lidé si v rámci akce mohou nechat opravit nejen oděvy a obuv, ale také například nábytek či elektroniku. (TZ)
Cílem jednodenní akce s názvem OpraKavárna je podpořit opravu rozbitých výrobků, mezi které patří například notebooky, počítače, mobilní telefony, kola, ale také oděvy nebo obuv. Tato unikátní akce, která byla inspirována zahraničním RepairCafé, sdružuje na jednom místě šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Jedná se o setkání hobby i profesionálních opravářů mnoha oborů, kterým mohou lidé nosit po celý den své rozbité výrobky. Opraváři jim je pak za symbolickou částku na místě u kávy či čaje opraví nebo je opraví spolu.
„Vadí nám, že většina výrobků od mobilních telefonů až po velké domácí elektrospotřebiče či boty je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek, přestože je možné tyto výrobky opravit. Proto končí zbytečně v odpadu, i když je naše republika plná šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost,“ uvedl organizátor akce Jan Charvát. „Prostřednictvím této akce si může přivydělat opravdu kdokoliv včetně hendikepovaných občanů. Tím, že si lidé nechají opravit rozbité věci, zároveň chrání životní prostředí před hromadami zbytečného odpadu,“ dodal Charvát.
Dalším krokem, který mohou lidé v rámci akci podniknout pro ochranu přírody, je odevzdat vysloužilá elektrozařízení do speciálních kontejnerů. „V případě, že výrobky, zejména starší elektronika, nepůjdou opravit, mohou je návštěvníci OpraKavárny zdarma odevzdat do kontejnerů, odkud poputují k ekologické likvidaci,“ řekl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií. „Návštěvníci mohou do těchto kontejnerů odevzdávat nejen drobná elektrická zařízení, baterie či vyřazená CD nebo DVD s vědomím, že budou následně materiálově využity,“ upřesnil David Vandrovec ze skupiny REMA, která na akci přispívá a podporuje. „Řada lidí si stále neuvědomuje, že se v elektrozařízeních a bateriích často nachází nebezpečné látky, jako je rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty či PVC. Pokud tyto látky skončí v běžném komunálním odpadu a na skládce, mohou vážně škodit životnímu prostředí,“ dodal Vandrovec.
Základní informace:
Název: OpraKavárna II
Termín konání: 7. 2. 2015, od 10:00 – 17:00
Adresa konání: Masná 9, areál Mrazíren Rovner, Brno- Trnitá
Více informací: na stránkách http://www.opravarna.cz/oprakavarna/ či na facebookovém profilu
OpraKavárna
OpraKavárna je doprovodnou akcí projektu Opravárna. Opravárna sdružuje přes internet šikovné lidi, kteří umí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Momentálně čítá přes 500 opravářů všeho možného ze všech koutů republiky a je stále otevřena novým šikovným lidem. Zaregistrovat se může přes připravený formulář během minuty zdarma kdokoliv, kdo něco umí od žen na mateřské dovolené, přes studenty technických oborů po nezaměstnané, hendikepované či šikovné seniory nebo i lidi, kteří jsou ochotni se něco nového naučit. Podmínkou je živnostenské oprávnění nebo možnost si legálně něco přivydělat. Web je určen také pro profesionální opraváře, kteří například mají problém se sehnáním zakázek.
O skupině REMA
Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém.
REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.
REMA Battery je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.
REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.