České Radiokomunikace startují experimentální vysílání DVB-T2 s kodekem HEVC

Praha, 3. března 2015 – České Radiokomunikace (ČRa) zahájily dnes ve 12.00 hodin další fázi testů vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC. Po testovacím vysílání v Ultra HDTV (4K) kvalitě, které spustily loni v létě jako první v celé střední Evropě, se tentokrát chtějí zaměřit na ověření parametrů pro TV vysílání v SD a HDTV rozlišení. Tyto testy doposud v Česku neproběhly a jsou nutné pro ověření optimálních vysílacích parametrů pro vysílání v nástupnickém standardu DVB-T2 s využitím nejmodernějšího kodeku HEVC. ČRa znovu úzce spolupracují s Českou televizí, která dodává obsah pro testovací vysílání. (TZ)

České Radiokomunikace provádějí testy ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí stávající DVB-T vysílání a nového kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding). Ten je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů postupně stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu. Nový vysílací standard a nové kodování zvýší přenosovou kapacitu a tím umožní mimo jiné i vysílání jednotlivých TV programů v HD kvalitě.

„České Radiokomunikace se ve spolupráci s Českou televizí intenzivně připravují na budoucí přechod na vysílání v DVB-T2 standardu, který je předpokladem pro budoucí rozvoj tuzemského televizního vysílání. Proto chtějí ověřit všechny parametry tohoto vysílání, a to prostřednictví, kodeku HEVC, což přinese divákům možnost volby z více vysílaných programů ve vyšší kvalitě. Umožní také rozvoj nových služeb pro televizní diváky, včetně mobilního TV příjmu a propojení TV vysílání s internetovými službami,“ říká Marcel Procházka, ředitel pro regulaci ČRa.

Experimentální vysílání je plánováno do 28. února 2016 a nemá žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.

České Radiokomunikace a.s. (ČRa) jsou leaderem v poskytování digitální infrastruktury. Kromě vysílacích služeb se firma zaměřuje na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozuje vlastní datová centra a svým zákazníkům poskytuje špičkový výpočetní výkon. ČRa disponují vlastní optickou páteřní sítí a díky silné vysílací infrastruktuře mohou nabídnout zákazníkům i bezdrátové řešení, případně připojení blízkých lokalit pomocí optických vláken.