V IT, současném nejlukrativnějším oboru v Česku, chybějí zaměstnanci. Uživilo by se jich tu jednou tolik

PRAHA, 2. dubna 2015 – Za posledních pět let se Česko stalo rájem světových IT firem. Právě v této době se totiž do Prahy, Brna či Ostravy začaly stěhovat nadnárodní společnosti díky levnější pracovní síle a kvalitním uchazečům, které produkují české vysoké školy. Skutečný boom nás přitom stále teprve čeká. (TZ)

„Dnes už v Česku najdeme téměř všechny významné IT společnosti: IBM, AVG, Microsoft, Oracle, AT&T, Redhat, HP a další. Firmy si v podstatě přetahují zaměstnance mezi sebou, protože jich je akutní nedostatek,“ popsala aktuální situaci Markéta Prazeres, ředitelka divize IT personální agentury AC JOBS.

IT u nás patří k nejlukrativnějším oborům – průměrná mzda absolventů Českého vysokého učení technického v Praze se pohybuje kolem 35 000 korun, mzda absolventů Vysokého učení technického v Brně pak kolem 28 000 korun. Životní úroveň zaměstnanců v IT je dnes zcela srovnatelná se zahraničím: „Když porovnáme mzdu a životní náklady, na manažerských pozicích jsou na tom Češi v oboru IT dokonce lépe. U ostatních pozic je to srovnatelné,“ řekla Markéta Prazeres z AC JOBS.

Kromě atraktivních platů lákají IT firmy v Česku uchazeče i na netradiční benefity, které jinde nenajdeme. Firmy si dobře uvědomují, že jejich kapitál je v hlavách lidí, nikoli ve strojích či zboží. Své zaměstnance si proto velice hýčkají: „Často svým zaměstnancům podávají například snídaně. Ty musí být poskládány tak, aby si na své přišel úplně každý. V jedné firmě dokonce mívají kromě jiného na výběr ze šesti druhů muffinů, aby se nestalo, že někomu daná příchuť nebude vyhovovat. Běžnou věcí jsou kromě čerstvého ovoce například mini sendviče a nejrůznější laskominy dostupné v průběhu celého dne. Také zde mívají takzvané relaxační místnosti, v nichž si zaměstnanci mohou zahrát fotbálek nebo kulečník během pracovní doby a trochu si odpočinout. A kdo dnes v IT nenabízí home office, nemusí se vůbec snažit. Oproti jiným oborům tu z domova pracuje až o 50–70 procent více lidí,“ popsala své zkušenosti Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury AC JOBS.

Dříve bylo běžné, že zahraniční firmy přetahovaly zaměstnance z Česka. Dnes mají přístup opačný: své pobočky zakládají přímo v Praze, Brně či Ostravě. Úroveň českých IT pracovníků je velmi vysoká a díky tomu, že zde působí tolik nadnárodních IT firem, vzrostl jejich plat i požadavky. Pokud se mají stěhovat, požadují finanční kompenzace kvůli vyšším nákladům na bydlení a cestování, což už se firmám nevyplatí. Právě to je důvodem rozmachu vývojových center v Česku. Neznamená to však, že by se Češi do zahraničí vůbec nepodívali.

„Zaměstnanci mají možnost vycestovat do zahraničí v rámci práce na aktuálním projektu a pak se zase vracejí do Česka. Je to zajímavá možnost, jak poznat novou kulturu i pracovní prostředí, aniž by se museli stěhovat natrvalo do cizí země. Například firma Konica Minolta umožňuje pracovat na zahraničních projektech nejen v Evropě, ale také v Asii, Tichomoří, nebo dokonce v Africe,“ popsal Petr Valenta, Senior Manager IT Business ve společnosti Konica Minolta.

IT je také jedním z mála oborů v Česku, kde každý rok vznikají nové a nové pozice. „Vývoj jde neustále kupředu. Před pár lety bylo například nemyslitelné, že by se uživil jeden člověk pouze pro práci na aplikacích v mobilních telefonech se systémem Android nebo iOS od firmy Apple. Dnes je přitom po nich velká poptávka,“ řekla Markéta Prazeres. „Celkově převažuje poptávka nejvíce po vývojářích a konzultantech. Vývojařina je zároveň nejžádanějším oborem, protože poskytuje volnost a kreativitu. Člověk, který se tomu věnuje, navíc dokáže rychle profesně ,vyrůst‘ a stát se skutečným specialistou s nadstandardními výdělky,“ doplnila Denisa Ondrušová, ředitelka divize ICT Contracting v AC JOBS.

Přesto ani čeští uchazeči nejsou zcela bez nedostatků. „To, co jim nejvíce chybí, je komunikativní znalost angličtiny a schopnost ,prodat se‘ během pohovoru. Vzhledem k tomu, že studenti s IT zaměřením bývají introvertnější, mnohem méně než jiní vyjíždějí na zahraniční stáže typu Erasmus. Ve firmě si pak nedokážou povídat o běžných věcech, nevěří si a používají jenom odbornou angličtinu, ve které si jsou jistí. Na pohovoru jsou uzavření a nesebevědomí, ačkoli mají často zajímavé pracovní zkušenosti z brigád či praxí během studia,“ doplnila Markéta Prazeres z AC JOBS.

O společnosti AC JOBS, s.r.o.

AC JOBS, s.r.o. je největší česká personální agentura v oblasti Recruitmentu.

Na trhu působí již od roku 2002, síť poboček má po celé ČR. AC JOBS zajišťuje komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, poradenství v otázkách náboru a hodnocení nových či stávajících zaměstnanců. Mezi její oborově orientované divize, které se specializují na vyhledávání odborníků a obsazování jejich pracovních pozic, patří Engineering (strojírenství, stavebnictví, technické obory), ICT (počítače a informační technologie), Sales & Logistics (obchod a logistika), Finance (ekonomika a bankovnictví) a Healthcare & Chemistry (farmacie/zdravotnictví). AC JOBS ročně pomůže najít zaměstnání více než 2600 lidem.

Nabídku ověřených pracovních pozic naleznou uchazeči na webovém portálu www.acjobs.cz a také na www.itprace.cz, který se zaměřuje na oblast informačních technologií. Zájemce zde každý den osloví více než 1400 pracovních nabídek, které jsou denně aktualizovány.