Novinka v Česku: monitorovací systém RVS chrání retail před zloději a současně sbírá data pro marketéry a obchodníky

Praha, 28. května 2015 – Nové technologické možnosti proti zlodějům mají obchodní centra a řetězce v Česku. Na tuzemský trh vstupuje hi-tech monitorovací systém Remote Video Solution (RVS), který umí více, než jen snižovat obchodníkům škody z krádeží. Technologie, která využívá chytrých kamer, je totiž schopna současně sbírat marketingově využitelné informace o zákaznících. Systém zavádí na trh společnost SECURITAS, která technologii nabízí v České republice jako jediná mezi poskytovateli komerčních bezpečnostních služeb. (TZ)

Chytré kamery analyzují spotřební chování zákazníků

Monitorovací technologie RVS přináší obchodníkům i marketérům řadu praktických informací. Vedle toho, že chrání před zloději, slouží zároveň k analýze pohybů zákazníků po prodejně. „Umí detekovat například množství osob stojících u regálu s konkrétním zbožím za určitý čas, počítat nakupující, měřit délku fronty u pokladen nebo detekovat chybějící košíky. Systém je schopný číst také státní poznávací značky aut na parkovišti. Obchodníci tak získají přehled o tom, z kterých regionů pochází jejich zákazníci,“ přibližuje Jan Peroutka ze společnosti SECURITAS.

Inteligentní video-analýza rozšiřuje možnosti operátorů

Systém RVS představuje zásadní posun také v oblasti zabezpečení. Jedinému operátorovi umožňuje střežit v reálném čase až 100 lokalit v prodejně najednou, aniž by musel svoji pozornost dělit mezi desítky monitorů. Ve službě se opírá o sofistikovaný kamerový systém a k dispozici má rovněž inteligentní video-analýzu. Jakmile kamera vyhodnotí poplach v konkrétním sektoru, spustí se operátorovi automaticky pouze ten monitor, který má zobrazovat ohroženou oblast, zbylé monitory zůstanou ve spícím režimu. Operátor stav následně vyhodnotí a adekvátním způsobem zareaguje.

Psychologické metody zastrašení pachatele

„Obsluha má k dispozici hlasový přenos do střeženého prostoru skrze výkonné reproduktory, což v jistém smyslu funguje i jako psychologická zbraň s určitým zastrašujícím účinkem. Pracovník pak může okamžitě reagovat na vzniklou situaci. V praxi třeba promluví ke zloději stylem ‚pane v černé kapuci, který stojíte u regálu s oblečením, registrujeme vaši krádež kabelky. Na místo pak zašle zásahový tým, jemuž předá popis pachatele,“ uzavírá Jan Peroutka ze SECURITAS.