Necelá polovina rodičů (konkrétně 48 %) se obává, že jejich děti mohou čelit kybernetické šikaně. 22 % rodičů se domnívá, že nemohou kontrolovat, co jejich dítě vidí nebo dělá online. Ukázal to průzkum Kaspersky Lab a B2B International. (TZ)
Fenomén šikany není ničím novým – mnoho dospělých si vybaví, že ji ve svém dětství zažili. Zatímco „tradiční“ šikana může zahrnovat fyzické týrání a slovní napadání třeba na dětském hřišti, to, že jsme čím dál více závislí na internetu a připojených zařízeních, znamená, že se obtěžování nezastaví ani v momentu, kdy dítě opustí školu. Namísto toho se přesouvá do online světa ve formě kybernetické šikany. S rostoucí popularitou sociálních sítí, jako je Facebook, Instagram nebo Twitter, se život „offline“ více prolíná s tím online. Šikana tak může začít ve škole a pak pokračovat právě přes sociální sítě.
Děti by měly být poučeny o zodpovědném užívání technologií stejně tak, jako se učí o bezpečnosti. David Emm, analytik Kaspersky Lab vysvětluje: „Děti potřebují rozvíjet smysl pro morálku i v online prostředí, stejně jako to dělají při běžné komunikaci. Tím vyvíjí i svou empatii a sníží se pravděpodobnost, že se zapojí do počítačové kriminality nebo kyberšikany. Je také důležité, aby děti již od útlého věku rozuměly potenciálním rizikům spojeným s online aktivitami.“
Přestože kyberšikana nezahrnuje fyzické násilí, fakta naznačují, že je intenzivnější než ta tradiční:
- Je anonymní. Kyberšikana může zůstat v online světě bez tváře, a tak je těžší určit totožnost tyranů a prokázat, kdo je nakonec zodpovědný.
- Je složité uniknout. Většina lidí má dnes přístup k internetu a všechny ponižující informace uložené online mohou být teoreticky k dispozici navždy a všem.
- Neustále online. Uniknout kyberšikaně je složitější, protože oběti jsou dosažitelné skrze počítače a chytré telefony kdykoliv a kdekoliv.
- Kyberšikana je více invazivní než osobní interakce. Tyrani a oběti se nemohou navzájem vidět. V důsledku toho jsou neschopní vidět výraz obličeje svého protějšku, gesta nebo prostorové chování. Tyrani jsou ještě více izolováni od škody, kterou způsobují, a jako důsledek je o to méně znepokojují pocity a názory ostatních.
Velkou část problému tvoří fakt, že rodiče jsou si málokdy vědomi kyberšikany, která se může týkat jejich dětí – ty totiž o kyberšikaně často nemluví. Čím více se dozvíme o jejích příčinách, tím spíše jí zabráníme. Více informací a rady, jak bojovat proti kybernetické šikaně, můžete najít na anglickém vzdělávacím portálu Kaspersky Lab kids.kaspersky.com/cyberbullying.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je největším soukromě vlastněným poskytovatelem koncových bezpečnostních řešení na světě. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce bezpečnostních řešení pro koncové uživatele.* Již více než 17 let patří Kaspersky Lab mezi přední inovátory v oblasti informačních technologií a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Aktuálně společnost registrovaná ve Velké Británii působí v bezmála 200 zemích a oblastech a poskytuje ochranu více než 400 milionům uživatelů. Více informací o společnosti Kaspersky Lab najdete na www.kaspersky.cz.
* Společnost zařadil na čtvrté místo žebříček „IDC Worldwide Endpoint Security Revenue by Vendor, 2013“. Žebříček vyšel ve zprávě „IDC Worldwide Endpoint Security 2014-2018 Forecast and 2013 Vendor Shares (IDC #250210, August 2014)“ a řadil poskytovatele software podle zisku z prodeje koncových bezpečnostních řešení v roce 2013.