Praha 4. června 2015. Fenomén domácího násilí je poznamenaný mnoha mýty, vysokou mírou společenské tolerance i nedostatečnou kvalifikovaností odborníků. (TZ)
Osmnáct Intervenčních center v České republice poskytlo v loňském roce pomoc celkem 4695 obětem fyzického, psychického, sexuálního, ekonomického i sociálního násilí. Podle Asociace intervenčních center ČR tvoří nejrizikovější skupinu manželské a partnerské páry ve věku 27 až 40 let. Stoupá počet případů násilí mezi zletilými dětmi a rodiči, i násilí páchané na seniorech. Přestože v roce 2014 bylo Policií ČR vykázáno celkem 1382 osob, stále se objevují případy, kdy policie nedokáže stav v rodině kvalifikovaně posoudit, a k vykázání násilné osoby nedojde. Nezletilé děti zůstávají často bez ochrany, někdy jsou soudem nuceny stýkat se s násilnou osobou, nebo jsou jí dokonce svěřeny do péče. Řada institucí stále neví, jak s oběťmi domácího násilí jednat, kam je poslat, a jak jim pomoci.
Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) spouští v těchto dnech projekt zacílený na zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím profesní specializace. „Prostřednictvím celostátní kampaně s názvem MLČENÍ BOLÍ chceme rozbourat mýty a prolomit tabu kolem domácího násilí. Našim cílem je informovat laickou veřejnost o poslání intervenčních center a zároveň rozpoutat mezioborovou diskuzi na téma zkvalitnění pomoci lidem ohroženým domácím násilím v ČR,“ uvedla předsedkyně APIC, Mgr. Martina Vojtíšková. Součástí projektu je rozsáhlý sociologický výzkum mezi odborníky a uživateli služeb určených ohroženým osobám, zaměřený na mapování možností řešení případů domácího násilí. APIC také připravuje výukové aplikace určené pracovníkům institucí zainteresovaných na problému a chystá vydání populárně naučné knihy o domácím násilí v České republice.
Kampaň MLČENÍ BOLÍ podpořila řada známých osobností. Svou tvář jí propůjčily například herečky Michaela Kuklová, Jitka Schneiderová, Ilona Svobodová a Andrea Kerestešová, herec David Suchařípa, nebo olympionik Roman Šebrle. Záštitu nad projektem převzala Ing. Miluše Horská, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.
Příloha 1
Statistické údaje intervenčních center v ČR za rok 2014
Vykázání IC: V České republice bylo v období od 1. 1. – 31. 12. 2014 dle evidence intervenčních center evidováno 1378 případů vykázání násilné osoby ze společného obydlí na základě rozhodnutí Policie ČR (dle zákona č. 135/2006 Sb.). Ve srovnání s uplynulým rokem 2013 je to o 11 případů vykázání více. Z toho se ve 174 případech jednalo o vykázání opakované.
Kraje ČR s nejvyššími počty vykázání
Hl. město Praha 213 případy
Ústecký 125 případů
Moravskoslezský 150 případů
V rámci celkového počtu vykázání označila Policie ČR 2139 osob za ohrožené, z toho 152 mužů, 1417 žen a 570 nezletilých dětí. Nejčastěji se jednalo o případy násilí v manželských soužitích (538) a soužitích družských (296). Nejohroženější věkovou kategorií osob ohrožených byla kategorie 27-40 let (608). V případech vykázání se jednalo o 778 domácností s nezletilými dětmi, v nichž vyrůstalo 1436 dětí.
Osoby ohrožené podaly k příslušným okresním soudům celkem 835 návrhů na předběžná opatření (dle ust. § 405 a následujících zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních), z toho ve 646 v návaznosti na vykázání, ve 189 případech se jednalo o podání těchto návrhů bez předchozí realizace vykázání.
V případech vykázání je intervenční centrum povinno dle § 60a, zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, kontaktovat do 48 hodin od doručení Úředního záznamu o vykázání, osobu ohroženou a nabídnout ji navazující sociální pomoc. Z celkového počtu vykázání v roce 2014 osoby ohrožené ve 1430 případech pomoc IC přijaly, ve 468 případech nabízenou pomoc IC nevyužily.
Nízkoprahový režim IC: V rámci nízkoprahových kontaktů vyhledalo ve sledovaném období pomoc intervenčních center v ČR celkem 4695 osob ohrožených, z toho 3951 žena a 346 mužů. V soužitích bylo násilnému jednání přítomno, příp. vystaveno 398 dětí.
Ve 1391případě zažívala osoba ohrožená násilné jednání v manželském soužití, v 474 případech se jednalo o družská soužití a 249 případů se týkalo soužití exmanželských párů.
Zpracovala: Asociace pracovníků intervenčních center, o. s., Praha, 2015
Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC) sdružuje subjekty poskytující sociální službu intervenční centra (§60a zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách). Intervenční centra, jako jediná sociální služba pro osoby ohrožené domácím násilím bezprostředně navazují na rozhodnutí Policie ČR o vykázání násilné osoby ze společného obydlí. Od roku 2007, tedy od zahájení provozu intervenčních center v ČR, APIC ověřuje v praxi účinnost Zákona na ochranu před domácím násilím (135/2006 Sb.) a mapuje poskytování pomoci obětem domácího násilí.
Příloha 2
Odborná spolupráce na projektu Mlčení bolí
JUDr. Kateřina Čuhelová
Soudkyně Krajského soudu v Brně, externí doktorandka katedry občanského práva a pracovního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity Brno.
Mgr. Šárka Chytilová
Mediátorka, pracuje jako metodik sociálně právní ochrany dětí na Magistrátu SMO. Jako kontaktní osoba pracovní skupiny komunitního plánování v Ostravě Děti a rodina stála u zrodu Mediačního centra pro rodinné a občanskoprávní spory.
JUDr. Kateřina Jirásková
Vedoucí stání zástupkyně, Městské státní zastupitelství v Brně.
srov. prap. Mgr. Petr Návrat
Vedoucí týmu domácího násilí Městského ředitelství policie Ostrava. Tým domácího násilí MŘP Ostrava vznikl v roce 2007, je jediným týmem v České republice specializujícím se na případy se znaky domácího násilí.
por. Mgr. Ludmila Nováková
Vedoucí skupiny Domácí násilí SKPV, Obvodního ředitelství Policie Praha III. Skupina vznikla 1. listopadu 2008. Skládá se z šesti policistů z SKPV OŘ Praha III (služba kriminální policie a vyšetřování) a jednoho koordinátora pro domácí násilí ze samotného vedení OŘP Praha III.
PhDr. Jaroslav Simon
Psycholog Intervenčního centra Praha a poradny Viola, psychoterapeut, lektor.
Mgr. Drahomír Ševčík
Působí jako koordinátor pro oblast domácího násilí Olomouckého kraje. Je vedoucím a psychologem Intervenčního centra Olomouc – specializované sociální služby pro osoby ohrožené domácím násilím. Je také jednatelem a dobrovolným poradcem regionální pobočky Bílého kruhu bezpečí, o. s. v Olomouci, občanského sdružení pro pomoc obětem a svědkům trestné činnosti v ČR.
PhDr. et Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.
Odborná asistentka na FF UP v Olomouci a OU v Ostravě, je lektorkou Asociace české pečovatelské služby ČR a jako psycholožka se specializuje na problematiku náročných životních situací a krizí, péči o seniory a thanatologii. Je průkopnicí poradenství pro pozůstalé v České republice a první autorizovanou osobou v této oblasti.
Mgr. Martina Vojtíšková
Předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center ČR a vedoucí Intervenčního centra, Ústecký kraj, management organizace Spirála z.s. Krizový intervent na telefonické Lince pomoci.