Letní dovolená ve znamení levného volání a SMS

O letošních prázdninách vyráží spousta Čechů za dobrodružstvím i odpočinkem mimo republiku. Vzhledem k legislativním změnám v rámci Evropské unie si nyní mohou volat miliony Čechů mezi státy EU výrazně levněji, než tomu bylo v minulosti. Jak to probíhá v praxi? (TZ)

V současnosti se dynamicky rozvíjí telefonní komunikace mezi vyspělými státy světa a dlouhodobé i krátkodobé migrační vlny jsou trendem v celé Evropě. Češi, Němci nebo Poláci pocestují o letních prázdninách na jih a miliony mobilních telefonů tak zahlcují místní komunikační sítě. Díky mobilní revoluci v Česku i v celé Evropě, máme v létě roku 2015 možnost přijímat hovory za 1,66 Kč a psát krátké textové zprávy za 1,99 Kč.

„V momentě, kdy se nacházíme mimo pásmo pokrytí svého operátora a využíváme telekomunikačních služeb prostřednictvím toho zahraničního, přestává platit pravidlo platby pouze za odchozí hovory, které uskutečníme. V tu chvíli totiž platí zákazník také za přijetí hovoru, tedy roaming,“ vysvětluje princip volání v zahraničí specialista na komunikaci LAMA mobile, Andrej Čírtek. „Svým zákazníkům také doporučujeme kontrolovat si mobilní data a případně je při nevýhodných cenách v zahraničí vypínat, pokud je nutně nepotřebují,“ dodává Čírtek.

Uživatel, který volá do zahraničí z Čech, se nemusí obávat roamingových poplatků. Ty platí pouze příjemce v zahraničí. Podobná je také situace při odesílání SMS zpráv z území České republiky. Za každou odeslanou SMS uživatel platí dle svého paušálu. Důležitou roli v určování ceny za poskytování telekomunikačních služeb v zahraničí hraje Evropská unie. Její rada totiž v roce 2014 odsouhlasila návrh pro úplné zrušení roamingových poplatků v rámci členských zemí EU.  LAMA mobile svým zákazníkům nabízí standardně volání v zahraničí rozdělené do tří zón.

Kdo je LAMA mobile?

Virtuální operátor LAMA mobile je součástí holdingu LAMA ENERGY GROUP, jenž zákazníkům nabízí plyn a elektřinu společnosti LAMA energy. Ta těží plyn a ropu na jižní Moravě a také v Kanadě. Holding LAMA ENERGY GROUP měl v loňském roce tržby necelých 30 miliard korun.