Čeští uživatelé se nejvíce bojí napadení svých online účtů (65 %) a malwaru určeného ke krádežím hesel a důvěrných informací (66 %). Ukázal to letošní průzkum Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli z 26 zemí světa včetně České republiky. Studie zjišťovala obavy uživatelů z kybernetických hrozeb a povědomí o nich. (TZ)
Třetí nejobávanější jsou finanční hrozby. Ztráty peněz se obává 60 % českých uživatelů v průzkumu. Následují phishingové e-maily a weby, tedy hrozby cílící na získání přihlašovacích údajů. Dle studie ale uživatelé mnohá rizika stále podceňují. Zajímavé je, že téměř polovina (48 %) českých respondentů zaznamenala výrazný nárůst počtu online hrozeb, ale jen 11 % z nich věří, že by mohlo být cílem kybernetického útoku.
Uživatelé nejlépe znají hrozby, jejichž cílem je ukrást přihlašovací údaje. 86 % respondentů po celém světě mají povědomí o hackování účtů, phishingu a malwaru odchytávajícího hesla. Krádež digitální identity se tak řadí mezi nejvíce známá a současně nejvíce obávaná rizika. Nejméně obávané jsou naopak DDoS útoky a globální špionážní kampaně. Ty totiž primárně míří na společnosti a zřídka ohrožují běžné uživatele. Současně patří i k nejméně známým kybernetickým hrozbám. O DDoS útocích nikdy neslyšelo 29 % respondentů a o špionážních kampaních 27 %.
Alarmující je ovšem fakt, že více než čtvrtina (28 %) uživatelů po celém světě nezná ransomware. A to i v době, kdy se škodlivé programy šifrující soubory a vyžadující zaplacení dešifrovacího klíče objevují čím dál častěji. Analytici Kaspersky Lab například nedávno odhalili novou modifikaci trojanu Tesla Crypt, která požaduje od každé oběti 500 dolarů.
Rizikům, která uživatele znají, ale neobávají se jich, dominují škodlivé aplikace přistupující k webkamerám a adwaru. Tyto programy jsou však nebezpečnější, než se zdají. Kyberzločinci mohou sledovat uživatele nebo důvěrná data skrze webkameru, použít videa k vydírání obětí a reklamní moduly využít pro vložení rizikových programů.
Kaspersky Internet Security – multi-device 2016 a Kaspersky Total Security – multi-device jsou univerzálními bezpečnostními řešeními, která chrání uživatele počítačů a mobilních zařízení před známými i neznámými hrozbami. Produkty v sobě zahrnují technologie ochrany před malwarem, včetně softwaru určeného k odchytávání hesel z online služeb, před finančními hrozbami, phishingem či adwarem. Komponent určený pro zařízení s OS Windows obsahuje mechanismus ochrany před neautorizovaným přístupem k webkameře a mikrofonu.
O společnosti Kaspersky Lab
Kaspersky Lab je jednou z nejrychleji rostoucích společností kybernetické bezpečnosti a největší, která je soukromě vlastněná. Společnost se řadí mezi čtyři největší prodejce IT bezpečnostních řešení pro uživatele koncových zařízení (IDC, 2014). Od roku 1997 je Kaspersky Lab inovátorem v oblasti kybernetické bezpečnosti a poskytuje efektivní digitální bezpečnostní řešení a znalosti velkým podnikům, malým a středním firmám i domácím uživatelům. Kaspersky Lab je mezinárodní společností působící v bezmála 200 zemích a oblastech po celém světě, která chrání více než 400 milionů uživatelů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.