Miton investuje do nanotechnologií, koupil podíl v IQ Structures

Praha 4. listopadu 2015 – Investiční skupina Miton poprvé investuje do výzkumu a vývoje v oblasti nanotechnologií. Koupila minoritní podíl v české společnosti IQ Structures, která vyvíjí unikátní nano a mikrostruktury. Založili a spoluvlastní ji přední čeští experti, kteří se nanotechnologiím věnují již 20 let a mají za sebou stovky realizovaných projektů ve více než 65 zemích světa. (TZ)

„Díky nejmodernějším technologiím dokáže tým IQ Structures i běžné věci proměnit ve skutečně chytré a přidat jim tím nové, praktické vlastnosti. Řada jejich produktů má velkou šanci na globální rozšíření. Věříme, že i naše vzájemná spolupráce bude na všech úrovních sílit,“ říká Milan Zemánek, jeden z partnerů investiční skupiny Miton.

Společnost IQ Structures navrhuje a vyrábí nové struktury uvnitř a na povrchu různých materiálů a přináší tak na trh unikátní výrobky. Do jejich portfolia patří neviditelné značkovače i inteligentní holografické samolepky, které chrání dokumenty, zboží a ceniny před paděláním a zároveň umožňují online sledovat pohyb výrobků po světě. Chytrými nanotechnologiemi dokáží proměnit kus plastu ve velmi účinnou optiku pro LED osvětlení nebo změnit architekturu palivového článku a proměnit jej tak na zásadně efektivnější zdroj energie. Řadu projektů dělají na míru a neustále zkoumají a vyvíjejí nové kombinace nano a mikrostruktur. Inspirují se přírodou, která je podle nich největším odborníkem na nanotechnologie.

„Pomáháme řešit problém nelegálního prodeje padělků, kvůli kterému výrobci originálů celosvětově ročně přijdou o stovky miliard dolarů, ale stejně tak umíme díky nejmodernějším technologiím bezpečně ochránit dálniční známku nebo pas proti padělání,“ říká Ing. Tomáš Těthal, CSc., generální ředitel IQ Structures.

Miton v budoucnu plánuje produkty IQ Structures využít i v některých svých stávajících firmách. Uplatnění mohou najít například při zavedení chytré logistiky.

Ryze česká investiční skupina Miton vznikla v roce 2000 a je úzce spojená s mnoha známými internetovými projekty. Miton má významné podíly například v Bonami.cz,  Glami.cz, Restu.cz, Rohlik.cz, Skrz.cz, Slevomat.cz, Startupjobs.cz, Twisto.cz a zahraničních pobočkách těchto firem. V minulosti Miton úspěšně spoluzaložil a prodal například Stahuj.cz, Damejidlo.cz, Heureka.cz a řadu dalších firem.

V současné době má portfolio Mitonu hodnotu kolem jedné miliardy korun a stamiliony korun připravené na další investice. Zakládajícími partnery Mitonu  jsou  Michal Jirák, Tomáš Matějček, Ondřej Raška a Milan Zemánek. V roce 2013 skupinu rozšířil Tomáš Hodboď, který s Mitonem spolupracoval na projektu Heureka.cz, a v roce 2015 se ke skupině přidal Václav Štrupl, který s Mitonem spustil Bonami.cz.