Demonstrace za Svobodný Internet v Praze na Klárově už tuto sobotu

Praha 18. 2. Praha 2016. Na pražském Klárově se v sobotu 20. února 2016 ve 14 hodin uskuteční demonstrace za Svobodný Internet, kterou pořádá Česká pirátská strana. Zúčastní se jí i přední odborníci a uznávané autority v oboru Ondřej Neff, Josef Šlerka, Jan Vobořil, Daniel Dočekal a Michal Feix. Kromě projevů řečníků proběhne i doprovodný program plný zábavy a sarkasmu. Demonstrace vyvrcholí průvodem k budově Ministerstva vnitra ČR, kterému také adresujeme výzvu: Tři kroky k obraně svobodného Internetu v ČR 2016. (TZ)

klarov letak a

Cílem demonstrace je upozornit na nekompetentnost a nepřijatelnost návrhů, které v posledních měsících zazněly od ministrů Andreje Babiše a Milana Chovance. Ty směřují k nenápadnému zavádění cenzury Internetu a omezování svobody jednotlivců ve virtuálním světě. Stejně nesmyslná je snaha o kriminalizaci umísťování odkazů na Internetu.

Piráti považují záměr ministra financí Andreje Babiše blokovat webové stránky, které nemají licenci pro provozování loterií v ČR, za otevření cesty k cenzuře. „Je nepřijatelné, aby státní zaměstnanci vytvářeli seznam jakýchkoliv webových stránek, kam se čeští občané nedostanou. Internet není možné redukovat na trh, který je třeba regulovat a danit. Je to svobodná celosvětová síť rovných s rovnými a tak by to mělo zůstat,“ říká Ivan Bartoš, vedoucí mediálního odboru Pirátů.

Dalším zásahem do soukromí je i návrh na povinný elektronický občanský průkaz z dílny ministra vnitra Milana Chovance. Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů,k tomu uvádí: „Lidé se ve veřejném prostoru pohybují anonymně, své jméno a adresu nenosí napsané na čele. Stejně tak musí mít možnost vystupovat anonymně i na Internetu, pokud se vědomě nerozhodnou jinak.“

Internet funguje na základě odkazů. „To, že někomu sdělím, kde je uložena libovolná informace, nemůže být předmětem trestního stíhání. Pirátská strana je teď dokonce trestně stíhána za provozování nekomerčního webu s odkazy sledujuserialy.cz, kterým demonstrovala nesmyslnost zažité praxe výkladu autorského zákona v České republice“, uzavírá Bartoš.

Program demonstrace:

14:00 zahájení, organizační informace, představení aktivit, které budou probíhat na místě. Moderuje Ivan Bartoš.

14:15 Proslovy řečníků

Daniel Dočekal – český internetový publicista – odborník na sociální sítě

PhDr. Ondřej Neff alias Aston – český spisovatel science fiction a novinář

Mgr. Josef Šlerka – vedoucí katedry Studia nových médií Univerzity Karlovy – český sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí

Mgr. Jan Vobořil – výkonný ředitel IuRe, právní expert  na ochranu osobních údajů a soukromí

Michal Feix – Ředitel pro právní a legislativní záležitosti Seznam.cz

Po celou dobu konání probíhají tematické workshopy, zábavné aktivity a hry

15:00 Demonstranti vyrazí průvodem kolem úřadu vlády k budově ministerstva vnitra (Nad štolou 936/3, Praha 7). Trasa průvodu v příloze.

16:00 Předání výzvy Tři kroky k obraně svobodného Internetu v ČR 2016 ( https://www.pirati.cz/stanoviska/tri_kroky_k_obrane_svobodneho_internetu_v_cr_2016. )ministerstvu vnitra.

 

16:15 Začíná afterparty v Café Lajka (U Akademie 11, Praha 7)

 

Odkazy:

Pozvánka na demonstraci: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati_svolavaji_demonstraci_za_svobodu_internetu_na_20._unora_do_prahy

Požadavky Pirátů: https://www.pirati.cz/stanoviska/tri_kroky_k_obrane_svobodneho_internetu_v_cr_2016

Facebooková událost demonstrace: https://www.facebook.com/events/1004015302991749/