Videokonference nahrazují služební cesty i v České republice

Praha, 29. dubna 2016 – V Německu, Rakousku nebo třeba ve Švýcarsku je to již běžná praxe – internetové videokonference stále více nahrazují služební cesty a šetří tak čas i peníze tamních firem. Osobní kontakt nenahradí, ale ne na každé jednání je třeba cestovat osobně. Tento trend je patrný i v České republice, kde již druhý rok po sobě počet služebních cest klesá. (TZ)

Služebních cest, zvláště těch zahraničních, rapidně ubývá. Stále více firem je nahrazuje využitím videokonferencí. Ušetří tak nejen přímé náklady na cestování a ubytování, ale především nákladný čas zaměstnanců z vrcholového managementu firmy, kteří do zahraničí cestují nejčastěji. Podle Českého statistického úřadu vloni manažeři a obchodníci vyrazili na 1 088 000 služebních cest do ciziny, předloni jich bylo 1 251 000 a o rok dříve dokonce 1 672 000 cest. To znamená, že v roce 2015 ubylo o 35 % (tj. 584 000) služebních cest oproti roku 2013.

„Využití videokonferencí znamená obrovské úspory pro firmy, které takto komunikují se zahraničními mateřskými firmami či obchodními partnery doma i v zahraničí,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro.

O pořízení vybavení pro videokonference uvažuje podle průzkumu společnosti Audiopro každá třetí firma v ČR a mezi zájemci narůstá počet středních a malých firem. Pro ně může tento způsob komunikace přinést i další příležitost – řada velkých firem videokonferenční řešení využívá a požaduje po svých dodavatelích také takový způsob spolupráce a komunikace. To představuje pro menší firmy možnost odlišit se a získat tak konkurenční výhodu.

Pokud firma investuje do videokonference účelně, mohou se jí vložené prostředky vrátit během několika měsíců. „Návratnost takového řešení se typicky pohybuje mezi šesti měsíci a jedním rokem. Je ale důležité, aby ze široké nabídky firmy vybíraly to, co opravdu potřebují,“ vysvětluje Hronec.

„Proto jsme připravili microsite www.smartvideo.cz, kde zájemci najdou komplexní informace o videokonferencích – od vysvětlení co videokonference jsou, jaké jsou jejich přednosti a jak fungují, přes výčet a objasnění pojmů a technologií, až po konkrétní rady pro ty, kteří chtějí videokonference zavést ve své firmě. Je zde připraven také rádce, pomocí kterého lze zjistit, jaké řešení vyhovuje potřebám dané firmy, co je možné od takového řešení požadovat a očekávat, a to včetně orientační kalkulace nákladů.“

V dnešní době již platí, že i videokonference se dá „ušít na míru“ potřebám a velikosti jakékoli firmy, bez nutnosti vlastního IT zázemí.

O společnosti Audiopro:

Na českém trhu působí Audiopro od roku 2002. V dnešní době je autorizovaným distributorem více než 40 zahraničních společností s profesionální AV technikou, se speciálními produkty určenými pro složky IZS (Integrovaný záchranný sbor), s multimediální technikou ke komerčnímu využití i k využití v domácnostech.

Postupným rozšiřováním aktivit, které se v počátcích soustředily především na ozvučování exteriérů a interiérů, na studiovou techniku i na vybavení pro hudebníky, obohatilo Audiopro svou nabídku o širokou škálu audio/video konferenčních a komunikačních systémů vč. smart videa a cloudových služeb.

Stále se rozšiřující nabídka tzv. domácích multimédií je určena všem, kteří hledají špičkovou, mnohdy multifunkční A/V techniku pro domácnost, obchod, kancelář i pro volný čas. Ať už mluvíme o projekčních plochách/plátnech, interaktivních projektorech, reprosoustavách, sluchátkách, smart produktech, které mohou zpříjemnit i zjednodušit váš pobyt doma i venku.

Nezanedbatelnou část produktů tvoří tzv. speciální technika. Výraz „speciální“ je v této souvislosti chápán především ve spojení s nabídkou pro IZS a bezpečnostní složky státu. Jedná se o speciální komunikační systémy vč. ochrany sluchu, sady pro skrytou komunikaci, profesionální kamerové systémy, dalekohledy  se  speciálními vlastnostmi, multifunkční bezpečnostní transportní boxy a 19“ racky, palivové články,  bezpilotní prostředky (UAV) a mnohé další.