Ericsson slaví 140 let

Už celých140 let společnost Ericsson, která je předním globálním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb, mění toto průmyslové odvětví a také společnost jako celek. První dílna Larse Magnuse Ericssona, kterou otevřel 1. dubna 1876, měřila pouhých 13 metrů čtverečních. Z těchto skromných poměrů vyrostla mezinárodní společnost. Ta v současné době zaměstnává přibližně 115 000 lidí, působí ve 180 zemích světa a vlastní 39 000 patentů. Příběh společnosti Ericsson je plný důležitých milníků. Ericsson stál v čele změn, inovací a vývoje řady technologických novinek. Mezi nejdůležitější milníky tak patří: (TZ)

  • 1876 – Založení společnosti
  • 1981 – Mobilní telefonování: V roce 1981 spustil Ericsson první poloautomatický mobilní telekomunikační systém, NMT (Nordic Mobile Telephony) v Saudské Arábii. Standardy, podle nichž byl vybudovaný, tvoří základy GSM a moderních mobilních telekomunikačních technologií.
  • 1986 – Mobilní internet: technologie z dílny Ericssonu s názvem Mobitex umožnila první bezdrátový obousměrný datový přenos v Severní Americe, což odstartovalo začátek datové komunikace prostřednictvím mobilních telefonů.
  • 1998 – Bluetooth: Bezdrátová technologie pojmenovaná podle dánského krále Haralda ”Blatanda” (Bluetooth) Gormssona se stala celosvětovým standardem pro přenos dat na krátkou vzdálenost. Do roku 2013 se prodalo více než 2,5 miliardy zařízení podporujících technologii Bluetooth. Bluetooth se stává standardem pro IoT (Internet věcí) a M2M (Machine to Machine) komunikaci.
  • 2009 – 4G: Ještě předtím, než se všeobecně rozšířily smartphony, pomohl Ericsson vytvořit standard pro 4G komunikaci. Spolu s ostatními inovátory vybudoval standard LTE a jako první na světě spustil živou LTE síť.
  • Současnost – Technologie pro dobrou věc: Jako hlavní propagátor projektu Technology for good se společnost Ericsson zapojuje do aktivit v oblastech klimatických změn nebo humanitární pomoci. Za posledních 15 let existence humanitární iniciativy Ericsson Response zasahovali speciálně vyškolení dobrovolníci z řad zaměstnanců Ericssonu při katastrofách a krizích ve více než 30 zemích světa, kde poskytovali především odborné rady v oblasti komunikačních technologií a vybavení.
  • Budoucnost – 5G: Ericsson je spolu se svými partnery a předními operátory z celého světa hybnou silou rozvoje technologie 5G, která bude znamenat větší výkonnost, flexibilitu, bezpečnost, spolehlivost a mnohem menší latenci a náklady na zařízení. Technologie 5G umožní uživatelům například stáhnout celovečerní film ve vysokém rozlišení za několik sekund.
  • Budoucnost – Inteligentní doprava: Platforma společnosti Ericsson revolučním způsobem mění životy řidičů a přináší významnou hodnotu výrobcům automobilů. Ericsson se už dnes podílí na provozu autonomních automobilů. Automobily připojené na internet budou integrované se systémy veřejné dopravy a logistiky, což zvýší bezpečnost, efektivitu a udržitelnost cest, železnic a měst.

”Inteligentní doprava se stává skutečností, která ovlivňuje společnost. Ericsson pomohl změnit způsob, jakým lidé komunikují a nyní mění také způsob, jakým se dopravují”, uzavírá Jiří Rynt ze společnosti Ericsson.

POZNÁMKY PRO REDAKTORY:

Více informací o výročí společnosti Ericsson najdete ZDE.

Brífink, prezentace, videa a další materiály:
www.ericsson.com/press a www.ericsson.com/investors

O SPOLEČNOSTI ERICSSON

Ericsson je předním mezinárodním dodavatelem telekomunikačních technologií a služeb. Prostřednictvím řešení fungujících v reálném čase vytváříme propojenou společnost, která nám všem umožňuje studovat, pracovat a svobodněji žít v trvale udržitelných společnostech po celém světě. Naši nabídku tvoří služby, software a infrastruktura informačních a komunikačních technologií určených telekomunikačním operátorům a jiným odvětvím. V současnosti se v sítích od Ericssonu uskutečňuje více než 40 % celosvětové mobilní komunikace a naše společnost zajišťuje servis sítí zákazníků s více než 2 miliardami uživatelů.

www.ericsson.com
www.ericsson.com/press
www.facebook.com/ericsson
www.facebook.com/technologyforgood
www.twitter.com/ericssonpress
www.youtube.com/ericssonpress