Když studenti pomáhají sami sobě, aneb Matika pro spolužáky. Vydání inovativní učebnice podpoří Nadace AGROFERT

Učebnice matematiky od dua studentů Liška – Fanderlik znamená pro tuzemské středoškoláky skok do 21. století. Alespoň tedy ve výuce matematiky, z níž přestává být strašák. Díky citlivému přístupu autorů knihy je matematika spíš zábavná, než aby děsila. Vydání knihy Matika pro spolužáky podpořila také Nadace AGROFERT, která je generálním partnerem projektu. (TZ)

„Matika pro spolužáky patří mezi nejinovativnější učebnice, jaké jsem kdy měla v ruce. Je znát, že ji psali studenti pro svoje kamarády. U každého tématu je uvedeno, kde se s ním student v reálném životě setká, příklady jsou rozepsány a vždy obsahují i řešení. Taková matematika baví i dospělé,“ říká Zuzana Tornikidis, ředitelka Nadace AGROFERT. Ta podpořila projekt Matika pro spolužáky částkou 2,57 milionů korun. „Finanční prostředky mají pokrýt další vydání knihy a pracovních sešitů. V minulosti vyšlo 6 tisíc výtisků, které byly velmi rychle rozprodány. Po Matice pro spolužáky je přitom značná poptávka jak mezi studenty, tak mezi učiteli. Nadace AGROFERT podporuje mimo jiné i vzdělávání, chytré projekty a aktivní lidi, kteří podporují svoji komunitu. Proto jsme moc rádi, že můžeme být generálním partnerem tohoto studentského projektu. Osobně si myslím, že výrazně přispěje ke zlepšení pověsti královny věd, jak bývá matematika často označována,“ dodává Tornikidis.

O učebnici Matika pro spolužáky

Kniha je sestavena z jednotlivých podkapitol, z nichž každá začíná žlutým odstavcem s odpovědí na 3 základní otázky – co se student naučí, k čemu mu to v reálném životě bude a jakou má daná problematika souvislost s celou matematikou. Samotný výklad začíná teorií, kterou by si měl student přečíst a naučit se ji. Následuje návod, jak příklad vypočítat. Pro lepší orientaci studentů je výpočet matematických úkonů znázorněn krok za krokem včetně popisku výpočtu příkladů v šedých bublinách. Ty přesně popisují, co se v jednotlivých krocích odehrává. Na konci příkladu je vždy uveden výsledek s komentářem. Matika pro spolužáky je rozdělena do 2 publikací a 2 pracovních sešitů. Více informací na www.ucebnicematiky.cz.

O Nadaci AGROFERT – Pomáhat srdcem

V koncernu AGROFERT platí, že jsou podniky nejenom významnými ekonomickými subjekty a zaměstnavateli v regionech České republiky, ale že mají také velkou odpovědnost vůči svému okolí. Proto v roce 2011 vznikla Nadace AGROFERT, která sjednotila strategii charitativních činností. Společnosti koncernu AGROFERT její vznik podpořily dary v souhrnné výši téměř 100 milionů korun. Tyto prostředky slouží k realizaci řady projektů. Sportovními centry pro děti počínaje a Fondem pro rodiče samoživitele konče. Nadace přispívá nejenom neziskovým organizacím na rozvoj jejich aktivit či na zlepšení jejich materiálně-technického vybavení a podmínek činnosti, ale věnuje se i žádostem individuálních žadatelů. Více informací na www.nadace-agrofert.cz.