HP přináší první 3D tiskárny vhodné pro výrobu

ORLANDO, Florida – 17. května, 2016 – Společnost HP Inc. dnes na konferenci RAPID, největším odborném setkání profesionálů v oboru 3D aditivní výroby, odhalila první systém pro 3D tisk vhodný pro výrobu. Tím významnou měrou přispívá k uvedení přelomového výrobního řešení na trh. (TZ)

3D tiskové řešení HP Jet Fusion 3D přináší revoluci do procesu navrhování, prototypování a výroby a dodává vysoce kvalitní výrobky až desetkrát rychleji1 a za poloviční náklady2  než současné systémy pro 3D tisk. Díky možnosti tisku funkčních částí na úrovni individuálních voxelů (voxely jsou trojrozměrným ekvivalentem dvojrozměrných pixelů v tradičním tisku) nabízí HP svým zákazníkům jedinečnou možnost měnit vlastnosti výrobků a přizpůsobit je tak potřebám i v masové výrobě.

Hlavní novinky:

Systém HP Jet Fusion 3D je navržen pro společnosti poskytující 3D tiskové služby a vzorové dílny a nabízí:

  • Zjednodušené workflow a snížené náklady na prototypování
  • Výrobu finálních částí s výraznou ekonomickou výhodností
  • Otevřenou inovační platformu pro materiály a software, která odstraňuje bariéry pro využití 3D tisku a umožňuje nové způsoby aplikace napříč odvětvími

„Naše platforma pro 3D tisk je unikátní svou možností zpracovat přes 340 milionů voxelů za sekundu oproti jejich jednotlivému zpracovávání, což našim partnerům přináší radikálně rychlejší práci při prototypování a ve výrobě a tím i významné ekonomické úspory,” říká Stephen Nigro, prezident divize 3D tisku ve společnosti HP. „Nové tiskové řešení HP Jet Fusion 3D přináší v odvětví doposud neviděnou kombinaci rychlosti, kvality a nízkých nákladů.  Firmy a výrobci mohou zcela přehodnotit způsob, jakým navrhují a přinášejí řešení pro své zákazníky.”

Výzkum a vývoj jako motor odvětví

Nové tiskové řešení HP Jet Fusion 3D využívá desetiletí výzkumu a expertízy HP v jemné mechanice, mikrofluidice a vědách o materiálech. Ale žádná společnost, dokonce ani HP se svým unikátním rozsahem znalostí a prostředků, nemůže změnit světový průmysl sama. Společnost HP je hrdá na pomoc a podporu předních výrobců, partnerů ve společném vývoji a strategických partnerů včetně společností jakými jsou Nike, BMW, Autodesk, Jabil, Johnson & Johnson, Proto Labs , Materialise, Protolabs, Shapeways a Siemens.

„U nás v Nike přinášíme inovace pro nejlepší světové atlety. Několik posledních let používáme 3D tisk pro vytváření inovací pro zvýšení funkčnosti obuvi. Nyní se s nadšením přidáváme k HP pro urychlení a rozšíření našich stávajících možností při hledání nových způsobů výroby běžeckých produktů, které atletům pomohou plně využít jejich potenciál,” říká Tom Clarke, prezident inovací ve společnosti Nike.

„BMW je průkopníkem a early adopterem inovativních technologií na poli aditivní výroby, obzvláště při výrobě prvních prototypů automobilových konceptů, ale i při přípravě prvních, již téměř sériových, vozů pro schvalovací proces. Díky budoucnosti, směřující k sériové výrobě částí vozů a jejich možnému osobnímu přizpůsobení pomocí 3D tisku, vidíme velký potenciál v našem partnerství s HP, které nám umožňuje prozkoumat a vyzkoušet tento nový druh technologie již v jeho rané fázi. Jako jeden z prvních partnerů jsme měli šanci vidět konstantní evoluci strojů v čase od prvních prototypů před přibližně pěti lety až k produktům připraveným pro trh, který je dostupný teď,” říká Jens Ertel, vedoucí centra BMW Group Additive Manufacturing Center.

Komplexní řešení

HP nabízí dvě nové 3D tiskárny navržené pro tzv. rapid prototyping a výrobu.

  • Tiskárna HP Jet Fusion 3D 3200 je ideální pro prototypování, nabízí vylepšenou produktivitu a umožňuje zvýšit výrobní kapacitu při snížení ceny výrobky.
  • Tiskárna HP Jet Fusion 3D 4200 je navržena pro prototypování a krátkodobé výrobní projekty, s vysokou produktivitou, která zvládne i vyřízení „na počkání“ při nejnižší ceně za výrobek.
  • Synchronizovaná sada nástrojů, která obsahuje intuitivní software, inovativní stanici HP Jet Fusion 3D Processing Station s Fast Cooling systémem a vysoce kvalitní materiály.

Otevřená platforma materiálů a softwaru pomůže 3D tisku

V souladu s vizí otevřené platformy, kterou HP ohlásila v roce 2014, bude společnost HP a její certifikovaní partneři spolupracovat na možnostech inovace v materiálech a využití HP Multi Jet Fusion, která povede ke snížení nákladů na 3D tisk a podpoří jeho rychlejší přijetí na trhu. HP pracuje na vytvoření online obchodu s 3D materiálem a již nyní spolupracuje s takovými certifikovanými partnery jako je Arkema, BASF, Evonik a Lehmann & Voss s plánem postupného rozšíření ekosystému otevřené platformy.

HP také spolupracovalo s předními softwarovými partnery, aby učinilo celý proces od návrhu po samotný tisk jednodušší a intuitivnější. Mezi tyto partnery patří Autodesk Netfabb a Materialise a Siemens. Díky spolupráci s klíčovými poskytovateli výrobního softwaru umožňuje HP hlubší integraci 3D tisku do provozních procesů. Společnost HP je jedním ze zakládajících členů průmyslového konsorcia, které vyvinulo vylepšený formát pro 3D tisk  3MF. Tiskové řešení HP Jet Fusion 3D je první 3D tiskárnou plně podporující současný technologický standard odvětví.

Pohled do budoucnosti

Jak HP rozšiřuje svou paletu dostupných materiálů a barev, mohou zákazníci těžit z možností změn vlastností výrobků na úrovni voxelů a mít tak unikátní kontrolu nad procesem vzniku a využít neomezené kombinace aplikací, barev a materiálů s unikátními a doposud nepředstavitelnými vlastnostmi, jako například:

  • Schopnost tisknout výrobky s integrovanými inteligentními doplňky, jako například senzory, je klíčem k internetu věcí.
  • Tisk výrobků s vtištěnými informacemi, jakými jsou neviditelné značky a kódy, přinese v budoucnu vyšší bezpečnost a možnost sledování celého zásobovacího řetězce.

V budoucnosti by mělo být až 50 procent zakázkových plastových součástek pro 3D tiskárny HP Jet Fusion 3D vytištěno a vyrobeno pomocí technologie HP Multi Jet Fusion místo tradičními metodami výroby.

Díky dalším inovacím, jako například Sprout od HP, umožňujícím kompletní digitalizaci návrhu i během produkce, dojde k zásadní změně tradiční výroby. Digitalizace v kombinaci s 3D tiskem může pomoci s oživením průmyslu v zemích, které se snaží skloubit udržitelnost a průmyslový růst. Digitalizace a 3D tisk změní tradiční zásobovací řetězce a vytvoří model doručování „just in time”.

Ceny a dostupnost

  • Tiskárna HP Jet Fusion 4200 3D  bude k dispozici ke konci roku 2016; HP Jet Fusion 3D 3200 bude následovat v roce 2017 ve vybraných zemích regionu EMEA – v Rakousku, Belgii, Irsku, Itálii, Francii, Německu, Velké Británii, Nizozemsku, Španělsku a Švýcarsku. V České republice budou tiskárny dostupné v druhé polovině roku 2017.
  • Cena tiskárny HP Jet Fusion 3D 3200 začíná na 120 000 EUR. Cena kompletního komplexního řešení začíná na 145 000 EUR.

O společnosti HP

Společnost HP Inc. vytváří technologie, které usnadňují život lidem po celém světě. Prostřednictvím našeho portfolia tiskáren, počítačů, mobilních zařízení, řešení a služeb vytváříme zážitky, které ohromí. Více informací o HP Inc. naleznete na http://www.hp.com.

1) Založeno na interním testování a simulacích, průměrný čas tisku u tiskového řešení HP Jet Fusion 3D je až desetkrát rychlejší než tisková řešení na technologiích FDM a SLS na trhu v rozmezí od 100 000 do 300 000 USD k dubnu 2016. Testovací specifikace: Počet součástek -1 plný kbelík součástek z HP Jet Fusion 3D na 20 % obalové hustoty oproti stejnému počtu součástek na výše zmíněných kompetitivních zařízeních; Velikost součástek: 30 g; Tloušťka vrstvy: 0,1 mm. Technologie Fast Cooling je umožněna stanicí HP Jet Fusion 3D Processing Station with Fast Cooling, která bude k dispozici v roce 2017. HP Jet Fusion 3D Processing Station with Fast Cooling urychluje zchlazování součástek oproti času doporučenému výrobcem SLS tiskových řešení v rozmezí od 100 000 USD do 300 USD dle testů v dubnu 2016. Nevztahuje se na FDM. Setrvalý tisk vyžaduje další jednotku HP Jet Fusion 3D Build Unit (standardní konfigurace tiskárny obsahuje jednu HP Jet Fusion 3D Build Unit).

2) Založeno na interním testování a veřejných datech. Průměrné náklady za součástku u tiskového řešení HP Jet Fusion 3D je polovinu menší než tisková řešení na technologiích FDM a SLS na trhu v rozmezí od 100 000 do 300 000 USD k dubnu 2016. Analýza nákladů je založena na: cena standardní konfigurace řešení, cena dodavatele a náklady na údržbu doporučené výrobcem. Kritéria nákladů: vytištění 1-2 kbelíků za den (5 dnů v týdnu přes 1 rok) součástek o 30 gramech v obalové hustotě 10 % s opětovným využitím prášku v poměru doporučeném výrobcem.

 

Tagged