Přes skóringový nástroj Nikita od Twista prošly již platby za téměř miliardu korun

Praha 19. května 2016 – Platební metoda Twisto v letošním roce posbírala celou řadu uznání na světových konferencích. Odborná veřejnost kladně hodnotí především skóringový model Nikita, který je srdcem risk managementu firmy. Twisto se společně s investory, mezi které patří investiční skupiny Miton, Enern, Tomáš Čupr a finančně-poradenská společnost Partners, rozhodlo kolem Nikity postavit samostatnou společnost – Nikita Engine s.r.o. – a začít výstupy a analýzy Nikity nabízet komerčně českým firmám a bankám. (TZ)

„Nikita je risk engine postavený na metodách strojového učení, který vyhodnocuje kredibilitu zákazníků na základě stovek faktorů, aniž se musíme dotazovat do jakýchkoli registrů. Umíme tak po dvou letech vývoje velmi přesně odhadnout bonitu zákazníků, kterým na nákupy poskytujeme kredit na Twisto. Oddělení Nikity do samostatné entity nám umožní ji lépe nabízet a obchodovat českým firmám a bankám,“ vysvětluje Michal Šmída, zakladatel a CEO Twisto. Nikita Engine s.r.o. je 100% vlastněna Twisto payments a.s.

Nikita ve svém vyhodnocení bere v potaz stovky parametrů a veřejně dostupných údajů, kdy jediným zákaznickým vstupem do ní je jméno, příjmení, adresa, e-mail a telefon zákazníka. Nikita tak obchází nutnost rozhodovat se o kredibilitě zákazníka na základě registru dlužníků či jiných databází. Nikita naopak vyhodnocuje parametry napojené na chování žadatele na internetu, jeho nákupní historii, demografické a geografické údaje nebo zanechanou digitální stopu či existenci profilů na sociálních sítích. Na základě těchto faktorů probíhá analýza transakce a zákazníka. Nikita se díky využití metod strojového učení stává s každou novou žádostí o kredit ještě přesnější. „Pomocí Nikity jsme v Twistu analyzovali platby dosahující takřka jedné miliardy korun a současné riziko nezaplacení zákazníkem je především díky Nikitě velmi nízké. Právě díky těmto výsledkům jsme začali Nikitu testovat i s předními českými bankami. V současné době jednáme s necelou desítkou bankovních
i nebankovních subjektů, které mají zájem Nikitu implementovat do svých systémů,“ popisuje Šmída. Již nyní je Nikita využívána největším e-shopem v České republice, Alza.cz, přičemž Nikita hodnotí kredibilitu žadatelů o operativní leasing na mobilní telefony iPhone.

Více o Twisto.cz

Twisto.cz je první platební aplikací, jež sdružuje všechny platby zákazníků do jednoho přehledného systému, který využívá více než 100 tisíc zákazníků. Twisto začalo v roce 2013 jako nová platební metoda v českých
e-shopech, nyní jej využívá na 150 předních českých e-shopů. V roce 2016 oznámila firma rozšíření produktů
o offline platby, které na trh přijdou v následujících měsících. Principem Twista je udělování chytrého kreditu na nákupy, které zákazníci mohou realizovat a zaplatit bezúročně do 45 dnů. Od června 2015 disponuje Twisto.cz licencí od České národní banky. Pilířem Twista je skóringový nástroj Nikita, což je samoučící se algoritmus, který vyhodnocuje kredibilitu a bonitu zákazníků bez nutnosti napojení na registry dlužníků. Nikita je od dubna 2016 oddělena do samostatné společnosti Nikita Engine s.r.o. a komerčně nabízena českým firmám a bankám.

V roce 2016 získalo Twisto také ocenění na evropských konferencích – v únoru obdrželo první místo na konferenci The MPE Innovation Corner za nejinovativnější evropský FinTech start-up. Další první místo získalo
v dubnu na polské konferenci Wolfes Summit. Za Twistem stojí investiční skupina Enern, finančně-poradenská společnost Partners, Miton, Tomáš Čupr a Michal Šmída.