Tisíce lidí a více než 100 organizací podpořilo iniciativu za svobodný internet

Praha 20. května 2016 – Pouhých pět dní od zahájení iniciativy Přichází cenzor (www.prichazicenzor.cz) podpořilo tento protest proti chystané cenzuře internetu a zdražení internetového připojení téměř 125 subjektů a další stále přibývají. Vládní návrh zákona o hazardních hrách, o němž budou ve středu 25. května rozhodovat senátoři, by totiž umožnil úředníkům ministerstva financí rozhodovat o blokování vybraných internetových stránek a vedl by ke zdražení internetového připojení. (TZ)

2016-05-20 11_25_49-Přichází Cenzor!

Na stránkách www.prichazicenzor.cz se k návrhu zákona vyjádřilo přes 12 tisíc lidí s jasným výsledkem: 97,6% z nich je proti cenzuře internetu. Uživatelé internetu také aktivně píší svým senátorům a zajímají se, jak se postaví k vládnímu návrhu zákona o hazardních hrách. Internetová komunita podporující tuto iniciativu je velice aktivní i na sociálních sítích.

Inciativu podpořila elita českého internetu. Přidaly se k ní klíčové společnosti jako Seznam.cz, ICT UNIE, Safer Internet, SPIR nebo NIX.CZ. „Prakticky celý internetový trh se spojil a táhne za jeden provaz, což jasně deklaruje nesmyslnost navrhovaného zákona,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které protest proti chystané cenzuře a zdražení internetu iniciovalo.

Iniciativa Přichází cenzor se přehoupla do své druhé poloviny a vyvrcholí příští středu 25. května, kdy o návrhu zákona o hazardních hrách bude hlasovat Senát. Za krátkou dobu své existence dokázala přesvědčit zákonodárce ze senátního Výboru pro hospodářství, dopravu a zemědělství a Výboru pro regionální rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, aby návrh zákona nepodpořili. Pokud jej odmítne i Senát jako celek, vrátí se předloha do Poslanecké sněmovny, kde by pro ni musela zvednout ruku nadpoloviční většina všech poslanců, aby byl Senát přehlasován.

Protest proti chystané cenzuře a zdražení internetu můžete podpořit i vy umístěním speciálních bannerů iniciativy Přichází cenzor na své internetové stránky a umístěním svého loga na web www.prichazicenzor.cz. Stačí, když ho zašlete na e-mailovou adresu proticenzure@nic.cz. Na webu www.prichazicenzor.cz lze nadále hlasovat, zda jste proti chystané cenzuře a zdražení internetu. Iniciativu můžete podpořit i na facebookové stránce https://www.facebook.com/prichazicenzor a twitterovém účtu https://twitter.com/prichazicenzor.