Tři ze čtyř mobilů, které lidé prodávají, obsahují citlivá data

Většina Čechů je při prodávání mobilů neopatrná. Mobilní telefony, které už nechtějí sami používat, dál prodávají, ale do světa s nimi posílají i svůj osobní a někdy citlivý obsah. Tři čtvrtiny použitých mobilů na prodej v sobě mají nesmazané fotky, kontakty, SMSky nebo maily.  Z pětistovky mobilů obsahují téměř čtyři stovky nesmazaný obsah původních majitelů.  (TZ)

Nejčastějším nesmazaným obsahem jsou fotky, ale někteří zákazníci v přístroji nechají prakticky všechno. Vyplývá to z údajů služby Aukrobot, která od zákazníků vyzvedává různé zboží, včetně mobilů, kompletně je připraví na prodej, najde kupce na Aukro.cz a prodejci pak pošle peníze.

„Jsou zákazníci, kteří sice provedou reset do továrního nastavení, ale zapomenou zformátovat microSD kartu, na které nejčastěji zůstanou právě fotky nebo videa,“ upozorňuje Lukáš Ratiborský z Aukrobota na nejčastější chybu.

Na některých telefonech zůstanou uložené dokonce i výpisy z účtů, certifikáty pro banku, důležité kontakty nebo přístupy k emailovým účtům a mnoho dalších citlivých dat. Všechny telefony, které projdou prodejem přes Aukrobot, jsou odborně vyčištěny a prodány bez jakýchkoli údajů předchozího majitele.

V českých bazarech a aukčních portálech se aktuálně mohou nabízet celkem stovky tisíc až jednotky milionů mobilů. Od roku 1996, kdy začala fungovat první tuzemská mobilní síť, si lidé v České republice koupili přes 40 milionů mobilů. V roce 2014 počet prodaných telefonů poprvé přeskočil 3 miliony. Vyplývá to z čísel společností GfK a Gartner.