EET více peněz do státní kasy nepřinese, myslí si většina Čechů

Téměř polovina Čechů je vůči hlavnímu argumentu zavedení elektronické evidence tržeb více než skeptická. V lepší výběr daní totiž nevěří. 17 % dotázaných pak v EET sice zefektivnění systému vidí, s více penězi do státní kasy ale kvůli obavám z krachu části podnikatelů nepočítá. Tato fakta vyplynula z březnového průzkumu provozovatele pokladního systému Septim.cz. (TZ)

Peníze navíc do státní kasy – ano či ne?

Podle odhadů Českého statistického úřadu dosahují nevykázané příjmy v České republice téměř 170 miliard ročně. Politici podporující EET věří, že se po jejím zavedení situace razantně změní. Během prvních pěti let jejího fungování totiž očekávají, že díky efektivnějšímu výběru daní do státní pokladny přibude až 60 miliard. Občané se však k situaci staví o poznání kritičtěji, podle aktuálního průzkumu s politiky souhlasí pouze čtvrtina z nich.

Dalších 17 % Čechů pak sice v lepší výběr daní věří, s ohledem na obavy z krachu části podnikatelů si ale zároveň myslí, že e-tržby do státního rozpočtu žádné peníze navíc nepřinesou. To z trochu jiného úhlu pohledu potvrzuje i zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec: „Pokud dojde spolu s EET ke slibovanému snížení DPH v případě restaurací z 21 na 15 procent, její dopady na státní pokladnu budou neutrální a s penězi navíc se tedy opravdu počítat nedá.”

EET jako nástroj zabraňující daňovým únikům

Finanční správa vidí v EET adekvátní nástroj zamezující daňovým únikům, téměř polovina dotázaných Čechů se však k jejich odhadům staví negativně. Nepoctiví podnikatelé si podle 27 % dotázaných totiž i tak budou hledat cesty, jak systém a s ním i daňovou povinnost obejít. Pětina pak EET považuje za podobný prostředek, jakých je i v současné době k provádění daňových kontrol dostatek, a i přesto ve spoustě případů nefungují, jak mají.

Obavy o citlivá data a vstup do soukromí

V souvislosti s EET se Češi neobávají pouze daňových úniků, ale i zneužití dat o své vlastní osobě, tedy o tom kde, co a kdy kupují. Podle Zbyňka Švece ze Septim.cz mohou být tyto obavy z části reálné. „I když samotný pokladní systém nepředstavuje v podstatě žádné nebezpečí, pokud bude Státní správa v rámci EET účtenky evidovat, pak zde také existuje i riziko úniku těchto dat. Jedinou stoprocentní ochranou by bylo tyto informace vůbec neevidovat.“

O ASW Systems a.s.
ASW Systems a.s. je ryze česká společnost s více než dvacetiletou zkušeností v oblasti HORECA. Specializuje se na vývoj a instalace pokladních a skladových systémů pro gastronomické provozovny, hotely, obchody a služby. Její systém SEPTIM, určený pro komplexní řízení náročného restauračního provozu, je nejrozšířenějším pokladním systémem mezi profesionály v gastronomii v České republice.