Začíná Politický kompas – nový interaktivní projekt portálu iDNES.cz

Které strany patří na levici a kdo je víc konzervativní? Jak vidí čtenáři naši politickou scénu? Odpovědi přinese nový interaktivní projekt iDNES.cz, ve kterém budou čtenáři postupně vytvářet politickou mapu Česka. Sesbíraná data pak vyhodnotí sociologové. Politický kompas startuje v úterý 28. června na adrese idnes.cz/kompas. (TZ)

Portál iDNES.cz připravil hru, ve které čtenáři společně s politology a politiky zařadí deset nejsilnějších politických stran na osy levice a pravice, liberální a konzervativní. Redakce spolu s odborníky z Univerzity Karlovy a výzkumné společnosti Median výsledky zpracuje a čtenářům představí výslednou politickou mapu Česka. Čtenáři si budou moci také srovnat svůj pohled na politiku s míněním politologů a politiků.

„Naší motivací není zjišťovat oblíbenost politických stran. Chceme jen popsat, jak lidé politickou scénu vnímají,“ vysvětluje účel projektu šéfredaktorka iDNES.cz Naděžda Petrová.

„Jsem rád, že iDNES.cz do toho experimentu jde. Je to projekt u nás unikátní nejen jako datový experiment, ale také jako příklad datové otevřenosti vůči uživatelům,“ říká analytik Josef Šlerka, vedoucí oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě UK.

„Bude myslím zajímavé sledovat, jak politické spektrum vidí různé typy čtenářů a expertů. A jak to odpovídá sebeidentifikaci voličů z reprezentativního výzkumu,“ dodává sociolog Daniel Prokop z výzkumné společnosti Median, která jako bonus dodá informace o politických postojích v populaci z kontinuálního výzkumu MML-TGI.

Pro zachování transparentnosti projektu jsou anonymní data volně a bezplatně k nahlédnutí zde:

idnes.cz/kompas-opendata