PRESS START: V Česku vznikla unikátní crowdfundingová platforma na podporu statečných novinářů

Platforma Press Start, která byla veřejně představena minulý čtvrtek, přináší revoluční způsob finanční podpory nejlepších a nejodvážnějších novinářů ze zemí s omezenou svobodou tisku a médií. Jsme první globální crowdfundingovou platformou která propojuje novináře informující o tématech důležitých pro místní veřejnost s lidmi z celého světa, kteří chápou důležitost svobodného tisku pro demokracii. (TZ)

Press Start je iniciativou organizace Transitions (TOL) sídlící v Praze na Žižkově, jedné z hlavních organizací ve střední Evropě věnující se podpoře novinářů a médií. Press Start je jedním z prvních projektů, který byl oceněn v rámci inovačního fondu Digital News Initiative společnosti Google.

Podle údajů organizace Freedom House je svoboda tisku na nejhorší úrovni za poslední desetiletí. Více než 6 miliard lidí, tedy většina populace, žije v zemích, kde je svoboda tisku omezena. Svobodný internet také čelí stále sofistikovanějším formám kontroly a cenzury. Novinářům je běžně vyhrožováno, jsou napadáni, biti a často jsou obětí vražd. Dle údajů organizace International News Safety Institute nebyla práce novináře nikdy tak nebezpečná, jako je dnes. V průměru dva novináři jsou zabiti každý týden (131 ročně), mezi neohroženější patří především místní novináři, kteří nepožívají výhod známosti a ochrany velkých mediálních institucí. Navíc, politické a finanční tlaky způsobují, že nezávislá média musí bojovat o přežití ve snaze přinášet kvalitní žurnalistiku a zajistit svým reportérům adekvátní odměnu.

Proč vzniká Press Start?

“Za posledních dvacet let jsme realizovali mnoho tréningových programů pro novináře zvláště ve Východní Evropě a post-sovětském prostoru a neustále slýcháme to samé: že ani ti nejlepší a nejodvážnější reportéři se všemi možnými schopnostmi a dovednostmi stále nemohou sehnat finanční podporu pro žurnalistiku, o níž vědí, že je nezbytná. Podporu, která je těžko dostupná zvláště v chudých a nesvobodných společnostech”, představuje kořeny vzniku projektu Jeremy Druker, jeho zakladatel a ředitel TOL.

Jak podpora Press Start funguje?

S podporou Press Start může například Douce Namwezi N’ibamba pátrat po tom, kde přesně končí miliony dolarů pro rozvojové projekty na zajištění pitné vody, když lidé v konfliktem rozvrácené regionu v Kongu musí nadále pro vodu chodit mnoho kilometrů. Nebo Habib Battah může v Libanonu pokračovat ve své investigaci destrukce nenahraditelných antických památek komerčními developery s dobrými kontakty na místní politiky. Wendy Funes zase může rozkrývat souvislosti mezi sérií skupinových znásilnění a rolí místních politiků a policistů v zapadlém koutu Hondurasu.

Novináři jsou vybírání sítí odborných partnerů v daných místech, kteří garantují důvěryhodnost vybraných novinářů a důležitost zvolených témat. „Uvědomujeme si, že crowdfundingové platformy pro žurnalistické projekty již existují. Ta naše je unikátní v tom, že se zaměřuje na společensky citlivá témata a také pomáhá získat podporu globální komunity pro místně důležité kauzy. Pomáhá těm novinářů, pro které jsou tradiční globální crowdfundingové platformy z řady důvodů těžko dostupné“, uvádí Jaroslav Valůch, vedoucí projektu.

Po prvních několika málo dnech se části těchto novinářů na platformě Press Start podařilo od jednotlivých dárců získat již polovinu požadovaných prostředků, které jim umožní několik měsíců pracovat na daných tématech. Jsou však třeba další drobní dárci, například z České republiky.

“Press Start umožňuje lidem podpořit reálný dopad a pozitivní změnu tím, že místním novinářům umožní informovat o tématech, které by jinak zůstaly skryty,” říká Gary Regenstreif, bývalý šéf-editor agentury Reuters, předseda poradního výboru projektu, v němž kromě něj zasedají další respektované osobnosti světa médií a žurnalistiky jako např. bývalý prezident The Wall Street Journal, vedoucí washingtonské kanceláře The Economist či korespondent The New York Times.

——————————-

Organizace TOL byla založena v roce 1999, realizovala desítky novinářských školení ve Východní Evropě a euroasijském regionu. Provozuje také zpravodajský portál Transitions Online přinášející zprávy z post komunistických zemí a je zakládajícím členem sítě New East Network časopisu The Guardian.

Pro více informací navštivte web pressstart.org, přihlaste se k odběru novinek či nás sledujte na Facebooku and Twitteru.