Let do budoucnosti: Solar Impulse ukazuje, že svět může fungovat bez spotřebovávání přírodních zdrojů

Projekt Solar Impulse zaznamenal historický úspěch, když dokončil první oblet světa v letounu poháněném pouze sluneční energií. Tento výkon je úžasným úspěchem čistých technologií a triumfem technologických inovací, které mění svět. (TZ)

Když Bertranda Piccarda, zakladatele projektu Solar Impulse, poprvé napadlo obletět svět v letadle na sluneční pohon, mnozí říkali, že to je nemožné. Tvrdili, že není možné, aby letadlo čistě na sluneční pohon vůbec dokázalo vzlétnout, natož aby se udrželo ve vzduchu poté, když zajde slunce. Piccard a spoluzakladatel projektu André Borschberg se nevzdali a v průběhu přípravy mise našli partnery, kteří věřili, že s průkopnickým duchem a posouváním technických hranic dokáže Solar Impulse nemožné.

Není překvapivé, že ti, kdo věřili, že solární letoun dokáže obletět svět, byli sami inovátoři. Společnost ABB je technologickým průkopníkem již 125 let. Na jejím začátku dva podnikatelé založili ve Švýcarsku startup, který se zabýval využitím potenciálu nové technologie, zvané elektřina. Dnes jsme přední světová společnost v oblasti energetiky a automatizace. Velmi nás zajímalo a chtěli jsme zjistit, zda naše technologie a know-how dokážou udržet pilota a letadlo ve vzduchu ve dne i v noci pouze s využitím energie slunečního světla. A tak jsme s projektem Solar Impulse založili technologickou alianci a pustili se do práce.

Mnoho úkolů a výzev již bylo pro ABB známých, například maximální využití energie z 17 000 solárních článků, které pokrývají křídla a trup letadla. Bylo také třeba využívat energii co nejefektivněji a ukládat ji na dobu, kdy zajde slunce a letoun bude třeba udržovat ve vzduchu v noci.

Při přípravě obletu světa a během letu samotného se ABB pustila do zcela nových oblastí souvisejících s čistými technologiemi. Jednou z nich jsou mikrosítě, autonomní elektrické sítě napájené sluneční nebo větrnou energií se záložními akumulátory. Mezi jednotlivými zdroji energie dokážou mikrosítě přepínat během několika sekund. Sám Solar Impulse je vlastně létající mikrosíť. V následujících letech mikrosítě změní život milionů lidí. Umožní přístup k elektřině v komunitách, které nejsou pokryté běžnou elektrickou sítí, a umožní rozvoj průmyslu v oblastech bez spolehlivého zásobování energií.

Další inovací, kterou ABB vyvinula při přípravě projektu Solar Impulse, je nová rychlonabíjecí technologie, která nabije elektrický autobus za 15 sekund během nástupu a výstupu cestujících. Tato technologie se označuje jako TOSA, nevyžaduje žádné nadzemní vedení a je prvním udržitelným řešením pro hromadnou dopravu, které nabízí životaschopnou alternativu k dieselovým autobusům. Do provozu bude zakrátko uvedena v Ženevě.

Solar Impulse je průkopník digitální budoucnosti a zároveň ambasador čistých technologií. Řídící letový tým pro komunikaci využíval GPS navigaci a satelitní spojení. Samotné letadlo je obložené senzory, které poskytují stálý tok dat o všech důležitých parametrech, včetně stavu všech palubních systémů a také, což je nejdůležitější, zdravotního stavu pilota.

Na zemi podobné technologie umožňují rozvoj vznikajícího „internetu věcí, služeb a lidí“ a  vedou k transformaci průmyslu. Se společností Swatch vyvinula ABB první řešení s inteligentním senzorem pro elektrické motory, které umožňují zvyšování energetické efektivnosti, zkracují odstávky a prodlužují životnost motorů až o třetinu. Pokud by se tato technologie použila v rámci všech průmyslových elektrických motorů na celém světě, úspory energie by odpovídaly výkonu stovky velkých elektráren.

Dobytím oblohy pouze se slunečním pohonem Solar Impulse potvrdil sílu technologie, která dokáže nemožné. S využíváním digitálních technologií a pokroků v průmyslové umělé inteligenci a strojovém učení jsme na prahu nové průmyslové revoluce, která je příslibem přinejmenším stejně velkých změn jako revoluce předchozí. V následujících letech se průmysl změní k nepoznání. Stroje a roboty budou schopné komunikovat se sebou navzájem a automatizace se rozšíří z jednotlivých strojů na celé průmyslové ekosystémy.

Mnohé lidi vyhlídka na takové hluboké změny znepokojuje, zejména s ohledem na zaměstnanost a pracovní místa. Jak však ukázal letoun Solar Impulse, technologie není něco, čeho bychom se museli bát nebo čemu bychom se měli bránit. Technologie naopak představuje řešení velkých problémů, jakým je například změna klimatu, a jako v předchozích průmyslových revolucích povede ke vzniku nových oborů a příležitostí. Prostřednictvím vědeckého pokroku a vyšší prosperity pak zlepší život i vyhlídky budoucích generací.

Poučení z projektu Solar Impulse je jasné: posunutím technologických hranic a odmítnutím uznávat technologická nebo psychologická omezení jsme dokázali, že svět může fungovat bez spotřebovávání přírodních zdrojů a že můžeme dosáhnout výšin, které se nám dříve zdály nemožné.

Dr. Ulrich Spiesshofer je prezident a generální ředitel společnosti ABB Group s tržní hodnotou 36 miliard dolarů. ABB Group se specializuje na technologie pro energetiku a automatizaci, které zákazníkům z oboru průmyslu, výroby a distribuce energií a dopravy a infrastruktury umožňují zvýšit produktivitu při současném snížení vlivu na životní prostředí. Skupina ABB působí přibližně ve 100 zemích a zaměstnává kolem 135 000 lidí. V roce 2014 ABB uzavřela inovační a technologickou alianci s projektem Solar Impulse a podpořila oblet země zcela bez spotřeby fosilních paliv.

Ulrich Spiesshofer, prezident a generální ředitel společnosti ABB Group