Laboratoř Nadace Vodafone již počtvrté otevírá dveře společensky prospěšným technologickým projektům

Laboratoř Nadace Vodafone je akcelerační program, ve kterém zástupci neziskovek a společensky prospěšných podniků mohou posunout svůj technologický projekt od nápadu k realizaci. Program nabídne intenzivní mentoring, odborné konzultace a sérii workshopů, díky kterým mohou účastníci svůj nápad otestovat nanečisto a odhalit jeho případné nedostatky ještě před spuštěním. Vítěz si odnese 350 tisíc korun pro další rozvoj. Programem prošlo již 29 projektů, mnoho z nich úspěšně funguje na poli sociálního podnikání a pětina z nich obstála na trhu. Do soutěže je možné se přihlásit v období od 15. 8. do 26. 9. 2016 na www.laboratornadacevodafone.cz. (TZ)

„Než jsme se do Laboratoře Nadace Vodafone přihlásili, měli jsme velké problémy s nastavením našeho obchodního plánu. Během několika měsíců účasti v tomto programu jsme si díky spolupráci s mentory a konzultanty specifikovali vstupní bariéry na trh a budoucí vývoj produktu, což zásadně ovlivnilo náš další rozvoj,“ říká Daniel Novák, společník sociální firmy Matapo, s.r.o., která uvedla na trh mobilní telefon a aplikaci BlindShell pro nevidomé.

Kromě aplikace pro nevidomé BlindShell prošly Laboratoří ještě další téměř tři desítky projektů, v loňském roce například Lepšímísto.cz, webová a mobilní aplikace pro zlepšení veřejného prostoru či aplikace R-ITAREPS, která usnadňuje život lidem se schizofrenií.

„Hlavním cílem akceleračního programu Laboratoř je najít na českém trhu zajímavé nápady, projekty a myšlenky zaměřené na technologie se sociálním dopadem, otestovat řešení na trhu, odladit rizika a maximalizovat jeho dopad na společnost. Sám jsem se kdysi podílel na vybudování inovativního centra zaměřeného na StartUp scénu v Polsku, vím proto, jak náročné je takový projekt rozjet,“ říká Milan Zíka, viceprezident pro technologie Vodafonu.

Akcelerátor Laboratoř poskytuje po dobu sedmi měsíců podporu formou mentoringu, konzultací a workshopů, které vedou odborníci z byznysu, včetně společnosti Vodafone, neziskového i akademického sektoru. Vše se odehrává v prostorách Impact Hub v centru Prahy, projekty z regionů mohou využívat mentoring a konzultace prostřednictvím videokonferencí. Program je určen všem projektům, které prostřednictvím technologií – dat, sítí, webových a mobilních aplikací zvyšují pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí, přičemž nezáleží na oboru či stádiu projektu.

Do programu každý rok vstupuje 20 projektů vybraných odbornou porotou. Po měsíci rozhodnou mentoři o 10 nejlepších. Každý z nich získá 15 000 korun na ověření funkčnosti řešení v praxi, nebo

ověření zájmu o řešení potenciálních uživatelů/zákazníků a vstupují do 4měsíčního akcelerátoru. Po 4 měsících porota rozhodne o 3 postupujících projektech, které získají odměnu 50 000 korun, a další měsíc budou za pomoci mentorů a konzultantů dokončovat svá řešení. Na slavnostním večeru bude na jaře vyhlášen vítězný projekt, který si odnese 350 tisíc korun.

Do soutěže je možné se přihlásit v období od 15. 8. 2016 do 26. 9. 2016 na www.laboratornadacevodafone.cz. Samotný program bude zahájen Bootcampem 19. 10. 2016 a ukončen na jaře 2017.

O Laboratoři Nadace Vodafone

Laboratoř Nadace Vodafone je akcelerační program, který účastníkům nabízí zdarma pomoc  s rozjezdem technologického projektu. Program se skládá z pravidelných workshopů, ověřování nápadů v experimentech a spolupráce s mentory. Na začátku programu je 20 vybraných projektů a jejich počet se během půlročního běhu postupně snižuje z deseti na tři až k absolutnímu vítězi, který si odnáší 350 000 Kč.

Laboratoř je financována Nadací Vodafone, obsahovou část zajišťuje Impact Hub – inspirativní pracovní prostor pro setkávání, inovace a rozvoj podnikání ve třech největších městech Česka.

Více info na: www.laboratornadacevodafone.cz, www.nadacevodafone.cz.