Nová Wi-Fi síť pro pacienty a lékaře

Poliklinika Horníkova 34 je již od roku 1991 důležitým zdravotním zařízením v městské části Brno-Líšeň, sloužícím především místním občanům, kteří zde najdou zastoupení praktických a odborných lékařů. Poliklinika slouží rovněž jako polyfunkční dům, jehož návštěvníci mohou využít různorodých služeb, mezi nimi nově i připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi sítě. (TZ)

Projekt pokrytí Polikliniky Horníkova 34 signálem bezdrátové sítě realizovala společnost AutoCont CZ, která pro řízení celé sítě i jako přístupové body použila osvědčená síťová zařízení ZyXEL. Jelikož v budově polikliniky nebyla vybudována potřebná síťová infrastruktura, bylo nutné připravit také strukturovanou kabeláž. Řešení projektu přitom výrazně zjednodušilo využití technologie PoE, tedy napájení Wi-Fi přístupových bodů z výkonných přepínačů prostřednictvím Ethernetu.

Jedním z požadavků zřizovatele polikliniky na vybudování nové infastruktury pro bezdrátové připojení k internetu byla i možnost řízení přístupu jednotlivých klientů k síti a odlišení jejich rolí (pacienti, lékaři, návštěvy ad.). Proto byla jako základ sítě použita unifikovaná přístupová brána ZyXEL UAG5100, která se jinak nasazuje především v hotelech. Tato brána, podporující až 800 současně připojených uživatelů, umožňuje autentizaci a řízení přístupu klientů s možností nastavení šířky pásma pro jednotlivé klienty a omezení doby připojení či objemu přenesených dat. Pacientům a návštěvníkům polikliniky se před připojením k internetu zobrazuje informační stránka s podmínkami použití sítě a následně jsou limitovány jejich síťové aktivity.

V zájmu co nejjednoduššího způsobu vybudování síťové infrastruktury polikliniky pro pokrytí signálem Wi-Fi byl nasazen přepínač řady ZyXEL GS1920 s vysokým příkonem LAN portů pro napájení síťových zařízení po Ethernetu (Power over Ethernet – PoE). Z tohoto přepínače jsou napájeny přístupové body řady ZyXEL NWA5120 s podporou standardů 802.11a/b/g/n a duálním provozem v pásmech 2,4 a 5 GHz. Tato řada přístupových bodů ZyXEL umožňuje samostatnou správu jednotlivých přístupových bodů i skupinový provoz řízený kontrolérem. Díky technologiím pro dynamickou volbu vysílacího kanálu, automatické vyvažování zátěže, možnost přecházení mezi jednotlivými přístupovými body (tzv. roaming) a optimalizací vysílaného signálu (Beamforming) mají uživatelé Wi-Fi sítě brněnské polikliniky vždy optimální příjem signálu Wi-Fi.

O společnosti ZyXEL Communications

Společnost ZyXEL Communications Corp., založená v roce 1989, je přední světová společnost v oboru síťových technologií, která nabízí inovativní a spolehlivá internetová řešení. Jako jeden z prvních výrobců modemů prošel ZyXEL řadou transformací v rychle se vyvíjejícím odvětví sítí. V současnosti je ZyXEL jednou z mála společností na světě, které dokáží nabídnout kompletní síťová řešení telekomunikačním operátorům, malým až středním podnikům i uživatelům v digitální domácnosti, a to v široké škále implementačních scénářů. K řešením pro telekomunikační společnosti patří zařízení pro ústředny (COE), zařízení v objektu zákazníka (CPE), síťová zařízení pro drátový i bezdrátový přístup či páteřní switche. Řešení pro malé a střední podniky i pro velké společnosti zahrnují unifikované bezpečnostní brány, LAN switche, WLAN a IP telefonii. K řešením pro digitální domácnost patří zařízení pro připojení k síti a multimediální řešení.