Česká firma BattSwap s podporou francouzského ministerstva představí elektromobil pod 7000 dolarů

Praha, 1.8. Ultra levný městský elektromobil do 7000 dolarů – s touto vizí opanovala Ségolène Royal, francouzská ministryně pro životní prostředí, energetiku a moře, před několika měsíci globální konferenci OSN o ochraně klimatu. S firmou BattSwap, technologickým startupem z Prague Startup Centre, pak podepsala memorandum o spolupráci, jejímž cílem je uvést na trh právě takový elektromobil s cenou pod 7000 dolarů. (TZ)

BattSwap i francouzské ministerstvo pro životní prostředí, energetiku a moře sdílí stejnou vizi, jak dosáhnout minimální ceny elektromobilu – výměnné baterie, které nyní tvoří podstatnou část celkové ceny elektromobilu. Technologie BattSwap umožňuje vyměnit baterii elektromobilu automaticky bez zásahu řidiče za rekordních 30 sekund. Její hlavní zbraní je také velmi nízká cena – plně automatizovaná výměnná stanice stojí zhruba 1 milion korun. Vlastníkem baterie a infrastruktury pak může být kupříkladu významná energetická společnost. Občané díky této inovaci mohou brázdit silnice nejen ekologicky v ultra levném elektromobilu bez emisí, ale také s významně nízkými provozními náklady.

Memorandum je výsledkem dlouhého jednání mezi společností BattSwap a vedením francouzského ministerstva pro životní prostředí, energetiku a moře za aktivní podpory české ambasády v Paříži a Prague Startup Centre. K jeho konkrétním bodům patří nejen podpora firmy BattSwap pro pilotní nasazení flotily ultra levných elektromobilů v podmínkách francouzské veřejné správy, ale i napojení na klíčové partnery – francouzské automobilky, nejvýznamnější energetické firmy a La Poste.

„Společnost BattSwap se podílí na realizaci strategie, kterou Francie implementuje s cílem dosažení ekologicky udržitelného hospodářského růstu a naplňuje naše priority v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, které jsou formalizovány v Akčním plánu projektem „Elektromobil za méně než 7000 dolarů“. Z výše uvedených důvodů vyjadřuji mou veškerou podporu Vaší firmě,“ shrnuje účel spolupráce s BattSwap v memorandu Ségolène Royal, francouzská ministryně pro životní prostředí, energetiku a moře.

„Podepsané memorandum již nám přineslo první výsledky – sama nás oslovila významná francouzská automobilka, které se líbí naše technologie rychlé výměny baterií. Po proběhlém jednání připravujeme delegaci hlavních energetických hráčů z Francie do České republiky s cílem nejen ukázat naši výměnnou stanici v reálném provozu, ale také prodiskutovat naši globální vizi a oblasti spolupráci,“ shrnul Radek Janků, CEO BattSwap další kroky.

BattSwap je technologický startup inkubovaný v pražském magistrátním inkubátoru Prague Startup Centre a úspěšný účastník Czech ICT Incubatoru v Silicon Valley, díky kterému BattSwap založit pobočku i v Palo Alto a jedná s nejvýznamnějšími automobilkami i v USA. „Je skvělé, že inkubátor Prague Startup Centre už začíná plodit své ovoce a zde vyvíjené inovace vyvolávají zájem u významných zahraničních partnerů. Jsem přesvědčen, že Praha by měla být přirozeným lídrem v inovačních projektech jak v oblasti dopravy, tak i dalších oblastech a veřejná podpora mířená tímto směrem se nám v budoucnu mnohonásobně vrátí,“ uvedl náměstek pražské primátorky pro dopravu a sport Petr Dolínek (ČSSD).