Repasovaná IT technika: Levná, funkční a šetrná k přírodě

Nízká cena, plná funkčnost a ochrana životního prostředí. To jsou tři hlavní výhody repasované IT techniky. Potřebujete nový počítač, ale nechcete za něj utratit majlant? Pořizujete ve velkém notebooky do firmy a stačí vám na běžnou kancelářskou práci? Použitá, ale stále výkonná výpočetní technika pro vás může být vhodným řešením. (TZ)

Odkud se repasované přístroje berou?

Repasovaná technika pochází většinou z větších firem, které musí jít s dobou a po čase obměňují starší techniku za novější. Anebo se jedná o stroje, které byly v pronájmu a po vypršení výpůjční lhůty jsou vráceny výrobci. Většinou jde o přístroje, které jsou koncipované na delší provoz, než dobu záruky. Najdete tak mezi nimi proto zejména počítače a notebooky „lepších“ značek jako je Lenovo, HP Compaq, DELL Latitude anebo Toshiba Tecra/Portégé. Prodejci použité techniky stroje řádně otestují, přeinstalují operační systém nebo počítače naformátují a následně prodávají jednotlivě.

Proč si je pořídit?

Porozhlížíte se po bazarech a hledáte výpočetní techniku přes inzerát? Oproti takovému zboží je výhoda repasovaných strojů především v bezpečnosti.  Prodejce testuje spolehlivost IT techniky a za tu vám také ručí. V porovnání s novým zbožím se repasovaná technika vyplatí zejména z hlediska ceny. Používáte-li svůj notebook na běžnou kancelářskou práci, brouzdání po internetu anebo zhlédnutí filmu, bohatě si vystačíte s repasovaným strojem, který pořídíte až o dvě třetiny levněji než nový. Protože se jedná o zboží vyšší třídy, je taky mnohem kvalitněji zpracované než levné nové low-endy. Zároveň je vhodným řešením pro firmy, jelikož na repasovanou techniku dostanete fakturu s rozepsaným DPH a můžete si ji proto dát do nákladů a odečíst z daní.

Jaké mají nevýhody?

Tou první je určitě zkrácená záruka. Pokud už neplatí původní záruka, reklamovat můžete pouze u prodejce. U toho se záruka pohybuje zhruba od tří měsíců do jednoho roku. Některé společnosti ale nabízejí i delší záruku, například dovozce repasovaných notebooků Technimax umožňuje prodloužení záruky až na 25 měsíců.

Další nevýhodou je už zmiňovaný nižší výkon, který ale bohatě vystačí na klasickou kancelářskou práci. Repasované notebooky mají dále většinou použitou baterii s nižší kapacitou a cizojazyčnou klávesnici. I to se dá ale vyřešit, u některých modelů jsou v nabídce přelepky pro počeštění klávesnice. Musíte ale počítat s tím, že jak tlačítka, tak touchpad u notebooků budou mít vyleštěný povrch, na který se chytá více nečistot.

Na co si dát pozor při výběru?

Už víte, co je to repasovaná technika a jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody. Jste skoro přesvědčeni si ji pořídit, ale máte obavy, že ve snaze ušetřit koupíte nekvalitní stroje, které budou ve výsledku stát více než nové počítače? Když se budete držet následujících zásad, tak nemusíte mít strach:

  • Pořiďte si repasovaný počítač kvalitní značky. Repasovaná technika značek Dell, Lenovo nebo HP Compaq je zárukou spokojenosti. Zejména značka Dell je pro repasy vhodnou volbou a koupí takového stroje si často pořídíte lepší počítač než nákupem levného low-endu.
  • Vyberte si dobrého prodejce. Kvalitního dodavatele, který repasy umí, poznáte podle toho, že vám poskytne záruku a případně i pozáruční servis. Firma, které jde pouze o zisk, vám takovou službu nenabídne.
  • Podívejte se na původní pořizovací cenu stroje. Zjistíte tím, jak kvalitní komponenty PC či notebook obsahuje. Řekne vám to mnohem více než současná cena přístroje.
  • Zkontrolujte operační systém přístroje před jeho koupí. Součástí většiny značkových počítačů je OEM licence Windows. Značky Dell, Lenovo a HP jsou navíc pro Windows klíčovými zákazníky a nemusíte proto mít obavy, že by na nich software v budoucnu přestal fungovat.

Sečteno a podtrženo, pokud dodržíte výše uvedené kroky, může pro vás být nákup repasovaného počítače skvělou cestou k pořízení spolehlivého a kvalitního přístroje do kanceláře či na doma.

Pokud potřebujete poradit s výběrem, neváhejte se na nás obrátit například prostřednictvím našeho pohodlného rádce: http://www.technimax.cz/jak-vybrat-pocitac