Piráti vyzývají Českou televizi, aby včas zveřejnila pravidla pro předvolební debaty

Piráti vyzvali Českou televizi, aby s dostatečným předstihem zveřejnila pravidla pro předvolební vysílání k parlamentním volbám v roce 2017. Česká televize dosud tyto informace zveřejňovala přibližně měsíc před volbami. V této době ale již naplno běžel průzkum veřejného mínění, který o účasti v debatě rozhodoval. (TZ)

Transparentní pravidla ČT by přitom měla  být jasně dána předem, nikoliv až během sběru klíčových dat. Tak, aby se vyloučila i hypotetická možnost dodatečného zvýhodnění či znevýhodnění jakýchkoliv politických stran. Výzva se může jevit jako předčasná. Pravidla pro předvolební debaty by aleměla být jasně stanovena ještě před zahájením rozhodujícího volebního výzkumu a ideálně už v době, kdy politické strany zahajují svou předvolebníkampaň. 

Ve své výzvě Piráti také navrhují, aby prostor dostaly všechny politické subjekty, které v průzkumu překročí hranici 4% volebního potenciálu. Ty by měla televize pozvat k relevantním tématům. Pirátům nepřipadá fér, že je Česká televize opakovaně zve například do pořadu Politické spektrum, aby se vyjádřili k působení prezidenta republiky, ale nedostanou žádnou příležitost prezentovat svá vlastní témata, například otevřenost veřejné správy, svobodu informací nebo efektivní využití  technologií na úrovni státní správy a samosprávy.

„Debaty ve veřejnoprávní televizi mají i v době Internetu velký vliv obzvláště na nerozhodnuté voliče. Během posledních voleb závěrečnou debatu sledoval téměř milion diváků. Je zásadní, aby podmínky byly rovné pro všechny strany, a to jak kvůli vyváženosti a objektivitě vysílání, tak dodržování zásad demokracie,“ vysvětlil vznik výzvy její autor a předseda zastupitelského klubu pražských Pirátů Jakub Michálek.