EET1: Kalousek straší, tak garantujeme nákup pokladen bez rizika.

PRAHA,   13. ŘÍJNA 2016 – Zpolitizovaná předvolební vyjádření o tom, kdo zasadí elektronické evidenci tržeb (EET) smrtelnou ránu, znejistěla hospodské a hoteliéry natolik, že posouvají rozhodnutí o nákupu EET pokladny až na poslední chvíli. Značka eet1 proto začala garantovat vrácení peněz za koupenou pokladnu v případě, že EET bude zrušeno. Oznámili to dnes zástupci eet1. (TZ)

Zákon o EET vstoupí v platnost od 1. prosince 2016, kdy hotely, restaurace a kavárny musejí zavést do svých provozů systémy pro elektronickou evidenci tržeb.

„Předvolební debaty znejistěly hospodské natolik, že čekají na zvrat a nechtějí zbytečně investovat do nákupu nové pokladny,“ řekl Karel Hamr, ředitel značky eet1. „Zavádíme proto garanci na vrácení peněz v případě, že by EET bylo zrušeno.“

Podle eet1 způsobí účelová a populistická vyjádření některých politiků mimořádný tlak na dodavatele pokladen i na všechny, jichž se povinnost EET týká. Pokladny stále nenainstalovaly desítky tisíc provozů, které rozhodnutí nechávají na poslední chvíli.

„Abychom zabránili panice na poslední chvíli, garantujeme zákazníkům vrácení peněz a zpětný odběr pokladny, pokud bude zákon o EET zrušen před začátkem první fáze (tj. do 30. listopadu 2016),“ slibuje Karel Hamr. Zároveň upozorňuje na to, že zprovoznění pokladny před koncem listopadu nenese žádné náklady navíc, protože zkušební provoz je zdarma.

Podle vyjádření právních expertů by snaha opozice zrušit EET byla během na dlouhou trať. „Zákon je nyní schválený a Ústavní soud zatím zamítá všechny návrhy na jeho zrušení. Projednání na popud opozice by mohlo trvat měsíce, v horším případě i roky,“ tvrdí Karel Hamr. „Zásadní zvrat před letošním 1. prosincem je jen v říši teorie a prakticky je vyloučen.“

„Podle našich zkušeností z Chorvatska, kde podnikatelé nechali nákupy na poslední chvíli, většina dodavatelů nestíhala prodávat a instalovat. Zodpovědný za zavedení EET však bude právě podnikatel, za vzniklou paniku bych činil zodpovědnými právě politiky,“ pokračoval Karel Hamr.

Eet1 si nechala vypracovat v srpnu výzkum, podle kterého 84 % majitelů stravovacích a ubytovacích provozů nemělo 3 měsíce před začátkem EET pokladní systém. Dvě třetiny podnikatelů přiznaly, že nechají nákup systému na poslední chvíli a 15 % hrozilo tím, že kvůli EET s podnikáním skončí.

O značce eet1.

Značka eet1 přináší na český trh novou generaci prověřeného softwaru pro pokladní systémy a elektronickou evidenci tržeb, který navazuje na zkušenosti se zaváděním tzv. fiskalizace v Chorvatsku. Prostřednictvím služby e-zboží značka nabídne svým zákazníkům možnost vytvořit z pokladny terminál pro prodej elektronického zboží, jako jsou vstupenky, sázenky nebo e-knihy. Značka eet1 v září otevřela první tři kamenné prodejny v Praze, Českých Budějovicích a Liberci. Značka eet1 patří společnosti E.E.T. One, a.s., založené v roce 2015 Karlem Hamrem a Klausem Hornitchkem. Více informací na www.eet1.cz.