Pražská konference IDC IoT fórum ukázala, že internet věcí je dnešní realita, nikoli hudba budoucnosti

Praha, 24. října 2016 – 2. ročník konference IDC IoT fórum se uskutečnil 20. října 2016 v jednom z Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Praze Holešovicích. Na akci, kterou pořádala mezinárodní výzkumná a poradenská společnost IDC, se sešlo více než 300 zájemců o problematiku internetu věcí z různých oborů, zástupci předních světových dodavatelů i místních firem, telekomunikačních operátorů a veřejné sféry, analytici i vizionáři. (TZ)

Internet věcí, tedy samostatně fungující propojení nejrůznějších přístrojů, zařízení, čidel a systémů, stále více proniká z průmyslových aplikací do běžného života každého člověka. Nastupující éra internetu věcí má přitom potenciál radikálně změnit provoz podniků, měst i domácností díky automatizaci, propojenosti a zefektivnění procesů a služeb.

Rozvoj internetu věcí v České republice kopíruje vývoj v dalších zemích Evropy. Poskytovatelé ICT i podniky začínají stále větší měrou využívat nových příležitostí, které tento trh představuje, což přispívá k jeho strmému růstu, jak dokládají výsledky výzkumu společnosti IDC. Podle dostupných údajů vzrostly investice do internetu věcí v ČR v roce 2015 meziročně o 24 % na hodnotu zhruba 18 miliard korun, přičemž nejobvyklejším způsobem využití IoT je sledování pohybu zboží v nákladní přepravě, řešení pro provoz průmyslové výroby, správa výrobních prostředků a zabezpečení domácností.

Odvětví IoT se však potýká i s řadou problémů a překážek, které brzdí jeho rozvoj, například nedostatky v oblasti standardizace, bezpečnostními riziky nebo nedořešenými otázkami ochrany soukromí. Vedle toho podnikům a organizacím často chybí jasná vize a strategie.

„Neustále slýcháme o zdánlivě nekonečné řadě možností, jak zařízení a řešení internetu věcí změní podnikání, celá odvětví a životy nás všech. Ale pro mnoho podniků je problém se vůbec rozhodnout, jak začít, kde hledat příležitosti, jak získat podporu zainteresovaných stran a zahájit patřičné procesy,“ říká John Gole, ředitel výzkumu společnosti IDC v oblasti telekomunikací, mobility a internetu věcí. „Klíčové je, aby podniky měly jasnou, ucelenou vizi a nepouštěly se do částečných řešení, na něž nebudou moci dále navázat., Zároveň nesmí hledět příliš daleko do budoucna, protože odvětví internetu věcí se vyvíjí velmi dynamicky.“

Opět jsme zažili internet věcí na vlastní kůži

Samou podstatou internetu věcí je připojení a propojenost. Společnost Vodafone, která byla generálním partnerem konference, zde představila a předvedla technologii NB-IoT, neboli Narrow Band – Internet of Things, kterou uvede v příštím roce na trh. Technologie je určená pro implementaci internetu věcí a mezi její výhody patří zejména velmi dobré pokrytí uvnitř budov, nízké náklady, dlouhá životnost baterií koncových zařízení, bezpečnost obousměrné komunikace a schopnost zapojit velké množství zařízení do sítě. Technologie je navržena tak, aby podporovala řešení jak v průmyslu, zdravotnictví a v projektech chytrých měst, tak i v oblastech běžného života, např. monitorování a zabezpečení domácností či vozidel.

Jak ukázala pestrá skladba zúčastněných firem na IDC IoT fóru, v oblasti řešení pro internet věcí se v globální konkurenci daří prosazovat i menším a začínajícím českým podnikům, které dokáží nabídnout unikátní řešení.

„Sledování zboží v železniční přepravě znamená pro nákladní dopravce značné náklady – u tradičních systémů založených na mobilní komunikaci GSM dosahují roamingové poplatky astronomických částek. Značný problém také představuje výdrž baterií u sledovacích jednotek montovaných do vagónů, která u mnoha produktů neodpovídá pětiletému cyklu svolávání vozů k revizím,“ říká Martin Švajgl ze společnosti IOT SMART, která nabízí řešení Smart Tracking založené na síti SIGFOX, které dokáže zaznamenávat a vysílat informace o pohybu, poloze a nenadálých událostech, nabízí až šestiletou výdrž a v rámci pilotních projektů jej dnes testuje několik významných českých železničních dopravců.

„Tak zvaná chytrá města jsou lákavé koncepty, ale zatím často pouze ve stadiu vizí a dílčích řešení, i když se i u nás objevují první vlaštovky ucelených, koncepčních řešení. Podle nás je základem moderního města chytrá komunikace s obyvateli, na níž je možné dále stavět,“ říká Ivan Kosturák ze společnosti Neogenia, která již ve více než 150 českých obcích a městech o stu i sto tisících obyvatel zavedla svůj systém mobilního obecního rozhlasu, což je komplexní systém pro komunikaci místní správy s občany všemi dostupnými kanály – SMS, e-mailem, hlasově a pomocí mobilní aplikace, mezi kterými lze volit podle naléhavosti a důležitosti sdělení, cílové skupiny apod. Cloudové řešení je unikátní svojí uceleností a zároveň jednoduchostí použití, s minimálními vstupními náklady. Propojit lze i s elektronickými majáky, tzv. iBeacony, pro účely cílené komunikace v kontextu daného vnitřního či venkovního prostoru.

„Zákazníci, kteří přišli na chuť domácímu internetu věcí, požadují připojení a automatizaci stále většího počtu zařízení. Dálkově ovládat z jediného zařízení lze dnes nejen brány, topení, větrání a osvětlení, ale také kuchyňské spotřebiče, audio systémy a dokonce vodovodní kohoutky. Po příjezdu domů tedy může na obyvatele domu čekat čerstvý šálek kávy a napuštěná vana s oblíbeným hudebním doprovodem,“ popisuje možnosti inteligentní domácnosti Jan Průcha, předseda představenstva společnosti Insight Home, která vybavuje domy tzv. smart home technologiemi, které slouží především pohodlí uživatelů, ale také šetří náklady na energie.

Označeno tagem