Vedle voleb běžela referenda: Konopí si legálně bude moci koupit pětina Američanů

Při úterních prezidentských volbách si voliči čtyř amerických států odhlasovali také legalizaci konopí. Jedná se o Nevadu, Massachusetts, Maine a hlavně čtyřicetimilionovou Kalifornii. Zatímco dosud ve státech s legalizovaným konopím žilo 5 % obyvatel USA, nově to bude přes 20 %. Piráti tento trend vítají a doufají, že se brzy přenese i do Evropy a České republiky. (TZ)

Legalizaci konopí si podle průzkumů přeje většina obyvatel USA. „Američany už nebaví dlouhotrvající neúspěšná válka proti konopí, která stojí obrovské množství peněz a má velmi negativní společenské dopady, jako je třeba přeplněnost věznic lidmi, kteří nic špatného neudělali. Konopí je méně škodlivé než alkohol a nevidíme důvod, proč by měl být  dospělý člověk právně postižitelný za nakládání s  ním pro osobní účely. Česká republika by měla v první řadě legalizovat pěstování konopí pro osobní účely a následně se pustit do vytvoření legislativního rámce pro komerční pěstování a prodej konopí za zákonem stanovených podmínek. Jak historie ukazuje, válku proti drogám nelze vyhrát. Teď přichází čas pokusit se fenomén psychotropních látek vyřešit cestou založenou na racionální politice a ne jen na bezmyšlenkovité represi,“ shrnuje Michal Ketner, garant pirátského programového bodu Psychotropní látky.

Na federální úrovni je v USA konopí stále nelegální. Můžeme doufat, že ne na dlouho. Pokud se podaří tyto ledy prolomit, objevila by se příležitost přepsat například zastaralou Jednotnou úmluvu OSN o omamných látkách, která nelogicky řadí konopí na úroveň heroinu a kokainu. Piráti doufají, že takovou změnu budou Spojené státy iniciovat a byli bychom rádi, kdyby se k tomuto návrhu na přepsání přidala i Česká Republika, popřípadě celá Evropská Unie.

Probíhající sčítání v Maine: http://www.nytimes.com/elections/results/maine-ballot-measure-1-legalize-marijuana 

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/11/08/medical-marijuana-sails-to-victory-in-florida/