Prosadil se ve světě byznysu, okouzluje svět fotografie

Jak by vypadaly fotografie od mistrů impresionismu Moneta nebo Cézanna? Nebo báseň od klasika českého romantismu Karla Hynka Máchy? Možnou odpověď nabízí výstava Máchovské kontemplace od Vladimíra Kysely – respektovaného manažera a mezinárodně úspěšného fotografa. (TZ)

Praha, Česká republika, 4. ledna 2017 – Již zítra začíná unikátní výstava fotografií Vladimíra Kysely. Ukázky z jeho mezinárodně oceněné kolekce “Máchovské kontemplace” mohou zájemci vidět od 6. do 20. ledna 2017 v pražské Galerii kritiků. Fotograf Vladimír Kysela se ve své práci soustředí zejména na zachycení emocí prostřednictvím krajiny, zkoumá vztah mezi obrazem, literaturou a hudbou.

„Ve svém fotografickém vidění jsem velmi ovlivněn impresionisty, zejména Monetem a Cézannem, a rovněž anglickým malířem Williamem Turnerem. Zajímá mě, do jaké míry je možné se mistrům malířům ve fotografii přiblížit. Používám metodu blendování, prolínám světla, stíny, barvy a kontrasty, pracuji s několika expozicemi ze stejného místa. Projekt Máchovské kontemplace jsem vytvořil jako poctu Karlu Hynku Máchovi,“ uvedl k výstavě Vladimír Kysela.

Ocenění z celého světa

Kolekce v roce 2016 získala 3. místo v Prix de la Photographie Paris v kategorii “Book Proposal (Series Only)/ Fine Art”), byla oceněna porotou v Los Angeles (IPA, International Photography Awards) a v Lucemburku (Luxembourg Art Prize). Projekt “Máchovské kontemplace” byl také zveřejněn na internetových stránkách prestižního britského časopisu On Landscape a ukázka vyšla knižně ve výroční publikaci “Vision 2016” kurátorského serveru 1X.com.

Poezie jako fotografie

Vedle impresionismu čerpal autor hlavní inspiraci ze základního díla české literatury, lyrické básně Máj. „Mácha jako pravý romantik vlastně vytvořil jakýsi fotografický scénář. Je opravdu úžasné číst jeho verše a jednotlivé scény si představovat. Máj se z lyrické scenérie postupně mění ve scénu hrůzy a tragédie. Právě ta kombinace krásy a tušené zkázy je to, co mě zaujalo,“ popsal svou inspiraci autor Vladimír Kysela.

Máchovské kontemplace je autorův první nezávislý projekt, vytvořený na základě literární imaginace. Vladimír Kysela je přesvědčen o tom, že literatura, hudba, film i divadlo mohou být fotografovi velmi důležitými zdroji pro rozvíjení jeho kreativity a představivosti.

O výstavě

Kolekce fotografií Máchovské variace je k vidění v pražské Galerii kritiků v paláci Adria, na adrese Jungmannova 31 od 6. do 20. ledna 2017.

O autorovi

Vladimír Kysela se věnuje fotografii od střední školy a intenzivně posledních 10 let. Celý život ho přitahuje impresionismus, fascinuje ho tušené tajemno, tušený příběh v krajině. Je členem respektovaného fotoklubu Balvan z Jablonce nad Nisou.

Vladimír Kysela má více než dvacetiletou praxi v řídicích funkcích velkých strojírenských a elektrotechnických společností. Před nástupem do pozice generálního ředitele ZVU STROJÍRNY v polovině roku 2016 působil 15 let ve společnosti ABB, kde měl v pozici viceprezidenta společnosti postupně na starosti divizi systémů pro energetiku a divizi procesní automatizace.

Více informací:

http://www.vladimirkysela.com/gallery-colour/projects/macha-contemplations/

http://www.vladimirkysela.com/

http://www.pocketlandscape.com/

http://www.balvan.net/vladimir-kysela.html

https://1x.com/member/vladimirkysela/about/

Ocenění:

2016 – Prix de la Photographie Paris, 3rd place (in category “Book Proposal (Series Only)/ Fine Art”)

2016 – IPA, International Photography Awards, honourable mention (in categories “Fine Art: Landscapes“, “Nature: Landscapes”, Digitally Enhanced”)

2016 – Luxembourg Art Prize, The Selection Committee’s opinion