Počítačový zločin se stále více etabluje jako byznys, obětem vedle ekonomických škod hrozí i postih kvůli zpřísňující se legislativě na ochranu dat

Experti na počítačovou bezpečnost se sešli v Praze na konferenci IDC Security Roadshow 2017, aby diskutovali nad aktuálními trendy v oblasti kybernetických hrozeb v kontextu vývoje informačních a komunikačních technologií (TZ)

Praha, 13. března 2017 – Podniky i veřejné instituce v dnešní době čelí širokému spektru kybernetických bezpečnostních hrozeb různé intenzity a rozsahu. V dnešní době jsou mnohem častěji než dříve tyto hrozby motivovány finančními nebo špionážními důvody, přibývá také útoků motivovaných politickými cíli, přičemž stoupá objem zdrojů, které mají útočníci k dispozici.

Aktuální situací v oblasti kybernetické bezpečnosti a současnými trendy se zabývala konference Security Roadshow 2017, kterou 9. března v Praze uspořádala mezinárodní výzkumná a poradenská společnost IDC. Konference, která se koná každoročně v řadě zemích střední a východní Evropy, se zúčastnilo více než 100 především vysoce postavených manažerů podniků všech odvětví i organizací veřejné správy, zdravotnictví a školství.

Kyberzločinci provozují svoji činnost jako podnik a průniky skrze zabezpečení jsou pro ně obchodním cílem. Stejně jako kterýkoli jiný podnik tedy investují prostředky do naplnění svých cílů snaží se svůj podnik rozvíjet,“ říká Mark Child, vedoucí analytik pro oblast kybernetické bezpečnosti v pražské pobočce společnosti IDC.

Letošní konference IDC Security Roadshow 2017, jejímiž hlavními partnery byly přední světoví poskytovatelé bezpečnostních řešení, se zabývala řadou aktuálních otázek souvisejících s kybernetickou bezpečností, od aktualit v národní i evropské legislativě (GDPR, zákon o kybernetické bezpečnosti, eIDAS) přes problém lidského faktoru na straně koncových uživatelů i vedení firem po praktické otázky jako automatizace zabezpečení, možnosti outsourcingu bezpečnosti a problematika bezpečnosti ve smlouvách s poskytovateli služeb.

Podniky a organizace nemohou v dnešní době se založenýma rukama čekat, až dojde k bezpečnostními incidentu či průniku do sítě, ale musí se k obraně stavět aktivně a vyhledávat indikátory hrozeb,“ vysvětluje Mark Child. „Tradiční přístup založený na vzorcích známého škodlivého softwaru nebo znacích útoků má stále své místo, avšak je nutné jej kombinovat s novými postupy založenými na strojovém učení a umělé inteligenci.“

Podle průzkumu společnosti IDC zůstává pro podniky hlavním kritériem při volbě dodavatele bezpečnostních produktů a řešení cena, před faktory, jako jsou zkušenosti dodavatele v daném oboru, reference, certifikace a spektrum nabízených funkcí či služeb. Zároveň 30 % subjektů nijak neměří efektivitu vynaložených nákladů na IT bezpečnost.

O společnosti IDC

IDC je jedna z nejvýznamnějších světových analytických a poradenských společností. Poskytuje průzkumy a analýzy trhu, předpovídá vývoj a trendy v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a pořádá odborné konference. Zaměstnává přes 1000 analytiků a pokrývá výzkumem více než 110 zemí světa. Již přes 50 let se spoléhají manažeři úspěšných ICT firem, investoři i organizace veřejného sektoru na informace a doporučení IDC při rozhodování o investicích do IT a tvorbě úspěšných obchodních strategií. Společnost IDC je součástí mezinárodní skupiny IDG, která se zabývá publikační činností, výzkumem trhu a organizováním odborných konferencí v oblasti informačních technologií. Další informace naleznete na idc-czech.cz, idc-cema.com, idc.com.