Velký jarní úklid, stop hromadění! Připravte svou chatu na novou sezónu

Praha, 13. března 2017 – Nezáleží na tom, zda máte svoji chatu či chalupu na vyhlášeném rekreačním místě na Vranovské přehradě, v podhůří Lužických hor, nebo naopak na klidném místě v lesích kousek za městem. Na jaře si každé takové stavení bez ohledu na lokalitu zaslouží důkladný úklid, kterým odstartujeme chatařskou sezónu. Poradíme vám, jak začít a kam s nahromaděným odpadem. (TZ)

Slunce a čerstvý vzduch – základ zdravého bydlení

Jako první otevřete okna i okenice dokořán a pusťte po zimě do místností pořádnou dávku slunce a čerstvého vzduchu. Vyženete zatuchlinu a lépe se vám bude bojovat s případnými plísněmi, které si přes zimu oblíbily vlhká a nevětraná zákoutí. Není nutné pořizovat drahé čisticí prostředky, s plísněmi zatočí i běžně dostupné věci. Menší plochy stačí vykartáčovat směsí jedlé sody a vody v poměru 1 : 1, jedlá soda místo vydezinfikuje a navíc odstraní typický zápach. Proti plísním použijte i univerzálního úklidového pomocníka – octový roztok. Při rozšířenějších plísních pak pracujte s octem nezředěným.

Kromě vyvětrání místností je dobré po zimě vyklepat na vzduchu koberce i matrace a vynést ven veškeré peřiny a polštáře. Pozor ale na přímé slunce, vysoké teploty mají roztoči v oblibě a přispívají k jejich množení. Ostré slunce nesvědčí ani péřovým přikrývkám, které většina z nás na svých chalupách má. Peří na přímém slunci vysychá, láme se a tvoří tak zbytečně prach. Nejvhodnější místo na větrání peřin je v průvanu.

Po zimě zkontrolujte nakladené pastičky a zbavte se všech stop po nevítaných návštěvnících. Očistěte okenní rámy od pavučin a zimních nánosů prachu, na samotná okna se poté vybavte octovou vodou, která okna snadno odmastí a omyje. Po vytřídění všech starých novin si ještě pár stránek ponechte a využijte je na závěrečné vyleštění všech okenních tabulí.

Staré elektrospotřebiče odevzdejte v blízkosti svých chalup

Kromě nahromaděného papíru, skla a plastů se zbavte i dalších předmětů, které udělají více užitku správně zrecyklované. Chaty, chalupy a víkendové zahradní domky bývají mnohdy místem, kam během roku odvážíme staré, opotřebené, avšak stále funkční elektrospotřebiče, které ale často brzo doslouží. Nefunkční drobné elektro nehromaďte a raději ho správně vyhoďte. Po zadání PSČ na webových stránkách www.cervenykontejner.cz najdete v okolí své chalupy nejbližší červený kontejner ASEKOL, kam drobné elektro můžete vhodit (v ČR je jich téměř 3 000). To se následně ekologicky zrecykluje a nezatíží životní prostředí. Totéž platí i pro staré baterie, které do červených kontejnerů vhazujte samostatným otvorem.

„V období jarních úklidů a vyklízení nepotřebných věcí zaznamenáváme napříč celou republikou nárůst odevzdaných drobných elektrozařízení až o 18 %. Objem spotřebičů v červených kontejnerech v chatařských oblastech je rok od roku větší,“ vysvětluje Martina Martinková, tisková mluvčí neziskové společnosti ASEKOL. Stejným způsobem se na stránkách www.asekol.cz podívejte, kde se ve vašem okolí nachází sběrný dvůr, kam můžete odevzdat větší elektrospotřebiče, jako jsou televizory nebo chladničky.

Tipy na závěr

  • Po vyklizení všech nepotřebných věcí pověste do oken čisté záclony, které jste si přes noc namočili do teplé vody s plátky citronu. Druhý den budou po vyprání krásně bílé a rozzáří každou místnost.
  • Dejte si záležet na závěrečném setření veškerého prachu a důkladném vytření podlah. Pokud máte na chalupě dřevěnou podlahu, věnujte ji patřičnou péči a ošetřete ji olejem či voskem.
  • Nakonec provoňte místnosti podomácku vyrobenou vůní. Stačí smíchat půl litru vody se lžičkou jedlé sody a velkou lžící citronové šťávy, poté aplikovat nádobou s rozprašovačem. Vůně příjemně osvěží vzduch, udělá pomyslnou třešničku na závěr jarního úklidu a zahájí tak novou sezónu na vaší chalupě.

O společnosti ASEKOL*

ASEKOL, a. s., je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ve všech oblastech, např. výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, elektrických nástrojů, nářadí, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístrojů pro monitorování a kontrolu a výdejních automatů (skupiny 1–10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 4 521 městy a obcemi a 2 900 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 17 200 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. ASEKOL za svoji společenskou odpovědnost získal prestižní národní ocenění TOP odpovědná firma. Zároveň byl na začátku února za své aktivity oceněn prestižní cenou Ruban d’Honneur neboli „Stuhou cti“ v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj.

* Informace aktuální k 1. březnu 2017