Do osmého ročníku ČSOB Nadačního programu vzdělání se přihlásilo celkem 92 organizací, z nichž 31 postoupilo do druhého kola. Nakonec odborná porota vybrala 9 projektů, mezi které rozdělí 1 milion korun. Všechny projekty se zaměřují na zvýšení finanční gramotnosti. V červnu odstartuje další výzva s tématem Bezpečnost v online prostředí.
„Výběr nebyl letos vůbec snadný, přihlášené projekty se vyznačovaly vysokou kvalitou. Při hodnocení jsme se opět soustředili na interaktivitu. Iniciativy, které vtahují cílovou skupiny ‚do hry‘, se v předchozích ročnících programu osvědčily, protože vykazují větší úspěšnost a dlouhodobější dopad na ty, které oslovují,“ vysvětluje cíle programu Alena Králíková, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB. Podpořené projekty se zaměřují na zvyšování finanční gramotnosti u dětí a mladých lidí z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí, seniorů, osob onkologicky nemocných, se zrakovým a sluchovým postižením, po výkonu trestu a u žen a jejich dětí žijících v azylových domech.
Nejvyšší udělený grant ve výši 199 478 Kč putuje organizaci RUBIKON Centrum, která se zaměřila na finanční gramotnost a dluhové poradenství pro osoby opouštějící vězení. Příspěvek pomůže organizaci doplnit funkční model vzdělávání pro vězně zaměstnané v rámci jejího sociálního podniku ve věznici Vinařice a vytvořit jim na míru šitý plán finančního hospodaření a řešení dluhů po propuštění. Organizace chce navíc minimálně dva úspěšné klienty zapojit v roli peer mentorů do doprovázení dalších osob po propuštění, kdy využijí své zkušenosti s řešením obdobných překážek a díky individuálnímu proškolení a koučinku získají pro tuto činnost nové dovednosti.
Finanční gramotnost je jednou z oblastí společenské odpovědnosti a udržitelnosti ČSOB. „Jako banka považujeme za samozřejmost přispívat k rozvoji a vzdělávání společnosti v různých tématech, která souvisí s úrovní finanční gramotnosti. Věříme, že když mají lidé dostatek informací, se kterými umí kriticky pracovat, přistupují zodpovědněji k řešení finančních situací, které jim život přináší,“ doplňuje Alena Králíková.
Na realizaci projektů mají organizace rok, začít mohou již 1. června 2017. Ve stejný den bude také vyhlášena druhá výzva v rámci ČSOB Nadačního programu vzdělání s tématem Bezpečnost v online prostředí. I v tomto případě rozdělí ČSOB 1 milion korun.