Praha se drží na jedenáctém místě mezi světovými kongresovými destinacemi

Mezinárodní kongresová asociace ICCA zveřejnila žebříček nejlepších světových kongresových destinací. Praha si drží skvělé jedenácté místo a Kongresové centrum Praha má na jejím umístění svůj podíl.

Výsledky statistického průzkumu, který The International Congress and Conference Association každoročně už od roku 1963 dělá, byly očekávány s napětím. ICCA, která sdružuje profesionály z kongresového průmyslu a jejímiž členy jsou přední kongresové destinace, hotely, dopravci i pořádající organizace a působí jako komunitní a vzdělávací platforma, je ve svém oboru autoritou.

Jedenácté místo ve světovém žebříčku ICCA není vůbec špatné. Naopak. Když vezmeme v úvahu sílící konkurenci a zvyšující se podíl významných a silných asijských destinací na trhu, musím uznat, že si Praha nevede špatně. Nakonec v evropském srovnání skončila na devátém místě. Naše ambice jsou ale vyšší. Chceme Prahu, společně s našimi partnery jako jsou Prague Convention Bureau a profesionální organizátoři eventů, posunout mezi pět top pozic,“ říká obchodní a marketingová ředitelka Kongresového centra Praha Lenka Žlebková.

KCP cílí výš

Vysoké ambice KCP nestojí na vodě, ale nové vedení jim staví pevný základ. „Sledujeme nové trendy a vývoj v kongresovém průmyslu a snažíme se nejen držet krok, ale být spíš pár délek vepředu. Kongresové centrum čeká rozšíření, těšíme se na vítězný návrh architektonicko-urbanistické soutěže na přístavbu nové výstavní haly a úpravu okolí. Investujeme do nových technologií, které zpříjemní práci organizátorům kongresů a konferencí a pozvednou úroveň akcí na vyšší úroveň. Jen do AV techniky jsme teď investovali 15,5 milionů korun a další 15 milionů Kč jde do digitálního navigačního systému, a více než 2,5 milionu Kč bude stát mobilní technika do celé budovy,“ dodává generální ředitel KCP Roman Ray Straub.

Trendy kongresového byznysu

Podle průzkumů se kongresová turistika ubírá směrem digitalizace a plně se přizpůsobuje tzv. generaci Y, lidem narozeným mezi lety 1980 a 2000, kteří se bez internetu, chytrých telefonů, aplikací a rychlých řešení na denní bázi neobejdou. „Tohle vše bereme v úvahu a tímto směrem KCP měníme. Pečlivě vybíráme dodavatele těch nejlepších technologií a vítáme novinky, které zpříjemní návštěvníkům kongresu nebo konference pobyt. Ať už jsou to řešení, která umožní dostávat informace o programu, či jeho změnách, nebo registrační systémy pro rychlou registraci online. Vše musí být snadné, rychlé, efektní a zábavné. Zaznamenáváme, že délka kongresových akcí se zkracuje a my chceme nabídnout našim klientům, aby i v kratším čase dokázali zorganizovat velmi kvalitní event, jehož samotný průběh by byl pro delegáty zážitkem,“ pokračuje Lenka Žlebková.

Nespornou výhodou, kterou Kongresové centrum Praha má, je i variabilita prostor. Je schopno nabídnout prostory i pro menší akce a také hostit více akcí najednou díky architektuře budovy, která je rozdělená na tři logické celky s možností oddělených vstupů. K současným 13 000 m2 výstavní plochy přibyde do konce roku 2 020 nová multifunkční hala, která teď některým organizátorům obzvláště z oblasti medicíny chybí.

Vyplatí se investovat?

„Kongresové centrum Praha odvádí do státního a veřejných rozpočtů ročně řádově 400 milionů ročně ze standardních akcí, které jsou zde pořádané.  Za standardní akce jsou považované ty, které trvají v průměru 2 dny a mají návštěvnost 450 účastníků. Z nenahraditelných akcí, tedy těch, které trvají v průměru 4,3 dny, navštíví je 1 900 zúčastněných a z organizačního hlediska mohou být konány pouze v KCP, jde do rozpočtů řádově 300 milionů korun. Navíc z průzkumů, které provádí již zmíněná ICCA, je patrné, že počet akcí se každé desetiletí znásobuje. Z výše zmíněného je zřejmé, že investovat do budovy, která je velmi dobře řešená, situovaná na vynikajícím místě s výbornou dopravní dostupností, má smysl,“ uzavírá generální ředitel Roman Ray Straub.

Kongresové centrum Praha:

Největší kongresové centrum v České republice, které nabízí variabilní prostory pro konání rozličných akcí od malých konferencí po velké kongresy a vybavení na nejvyšší technické úrovni. Díky vynikající akustice je vhodným místem pro pořádání koncertů. Výhodou je výborná dopravní dostupnost do blízkého centra města. Součástí je i Business Centre Vyšehrad a čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn Prague Congress Centre s kapacitou 254 pokojů. KCP získalo certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.

Reklamy